Türk metal MESS

Türk Metal-MESS anlaştı…

Sol Defter- Haber - 30 Ocak 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 MESS ile Türk Metal arasında dün akşam başlayan ve 12 saat süren görüşmeden sonuç çıktı. Türk Metal’in yaptığı açıklamaya göre yüzde 24,6 oranında zam ile anlaşma sağlandı.

Kavlak, toplu sözleşme anlaşmasının iki yılı kapsadığını bildirdi.

Toplu sözleşme sürecinin başında işveren tarafı yüzde 3,2 zam önerirken, işçi tarafı yüzde 38 zam talep ediyordu.

Kavlak, zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamının yüzde 26.31 rakamına tekabül ettiğini söyledi.

İş bırakma eylemi başlamıştı

İşverenle ücret ve sosyal haklar başta olmak üzere birçok konuda uzlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası grev kararı almıştı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise buna karşılık lokavt kararı aldığını duyurmuştu.Grev, Bakanlar Kurulu kararıyla iki ay ertelenmişti.

2 Şubat’ta yapmaya hazırlandıkları greve yasak gelen metal işçileri, sabah ve akşam vardiya başlangıçlarında yarımşar saatten toplam bir saat iş bırakma eylemine başladı.

Ne olmuştu?

26 Ocak’ta MESS’in çağrısı üzerine Türk Metal Sendikası’nın da katılımıyla yapılan toplantıda MESS, yüzde 3.2’lik teklifini 10 puan refah payı ekleyerek yüzde 13,2 olarak revize etti. Türk Metal Sendikası, MESS’in teklifini iyi niyet girişimi olarak değerlendirerek sözleşmenin iki yıllık ve kıdeme dayalı olması koşuluyla yüzde 38 olan tekliflerini ilk 6 ay için yüzde 30’a çektiklerini açıkladı. Buna rağmen anlaşma sağlanamadığı için metal işçileri eylemlerini sürdürme kararı aldı. Hafta başı itibariyle metal iş kolunda toplu sözleşmeye dahil olan iş yerlerinde sabah ve akşam vardiyalarında yarımşar saat, gün içinde toplam bir saat iş bırakma eylemleri başladı.

Türk Metal Sendikası 20 Ocak’ta grev kararı almış, 2 Şubat itibariyle tüm iş kollarında üretimin duracağını açıklamıştı.

Türkiye genelinde grev kararı alınan Çelik İş Sendikası’na bağlı 4, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na bağlı 30, Türk Metal Sendikası’na bağlı ise 145 fabrika bulunuyor.

MESS buna karşılık lokavt kararı aldığını duyurmuştu.

Toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması ve işçi sendikası tarafından grev kararı alınması halinde, işverenlerin işçi tarafına isteklerini kabul ettirebilmek için işçileri topluca işten uzaklaştırmasına lokavt deniyor.

 

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, Türk Metal ile MESS 2017 toplu iş sözleşmensi sonucunda varılan anlaşmanın detayları şöyle:

ZAM ORANLARI VE EK HAKLAR

 1. – Sözleşme 2 yıllık imzalandı
 2. – Çekme gereğince 31 Ağustos 2017’deki saatlik ücretler, 1 Eylül 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek.
 3. – Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek.
 4. – Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. Kıdem zammı 15 yılda sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzeri kıdemli işçiler, kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak. Ayrıca kıdem zammını 1 Ocak 2017’den önce iş başı yapan herkes alacak.
 5. – Sosyal haklar haricinde 1 yılını dolduran her işçi, en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi yüzde 24.63 oldu. Bunun açılımı da şöyle: Çekmeden yüzde 1.18, seyyanen zamdan yüzde 15.83, kıdem zammından ise yüzde 7.62.
 6. – Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getirisi yüzde 1.68.
 7. – Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31.
 8. – Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik göstermekte.
 9. -Toplusözleşmeyle 3 ek hak geldi. İlki tamamlayıcı sağlık sigortası – Maddi getirisi yıllık 480 lira
 10. – İkincisi, kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin
 11. – Üçüncüsü ise saat başı yüzde 8 postabaşı tazminatı

(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: MESS / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.