afrin-anket

‘Diyarbakırlılar Afrin harekatını desteklemiyor’

Sol Defter- Haber - 31 Ocak 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Artı Gerçek – Türkiye’nin himayesindeki güçlerle birlikte harekat başlattığı Afrin’e ilişkin Diyarbakırlıların nabzını tutan Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) yaptığı son araştırma, Hükümet tarafından medya eliyle yaratılmak istenen “Kürtler operasyonu destekliyor”, “Operasyon Kürtlere karşı değil” yönündeki algıların aksi sonuçlar ortaya çıkardı.

DESTEKLEMEYENLERİN ORANI YÜZDE 83.2

25-26 Ocak tarihinde kentin değişik semt, mahalle ve sokaklarında yapılan “lokal anket”in sonuçları, Afrin saldırısına dair oluşan hissiyata projeksiyon tutar nitelikte. 203 kişiyle yapılan çalışmada katılımcılara, “Türkiye’nin Afrin/Efrîn Harekatını destekliyor musunuz?”, “Sizce Türkiye’nin Afrin’e/Efrîn’e askeri harekatta bulunma sebebi nedir?” soruları yöneltildi.

“Türkiye’nin Afrin Harekatını destekliyor musunuz?” sorusuna, Diyarbakırlıların toplamda yüzde 83.2’i açıkça “hayır” yanıtı verdi. Harekatı destekleyenlerin oranı ise, yüzde 6.9 da kaldı.

Anket katılımcılarının yüzde 43.8’i “desteklemiyorum”, yüzde 39.4’ü “kesinlikle desteklemiyorum”, yüzde 9.9’u “cevap vermek istemiyor”, yüzde 5.9’u “destekliyorum”, yüzde 1’i ise “kesinlikle destekliyorum” yanıtı verdi.

‘OPERASYON KÜRTLERİ HEDEFLİYOR’

Saha çalışmasında, “Sizce Türkiye’nin Afrin’e askeri harekâtta bulunma sebebi nedir?” sorusu da yöneltildi. Yöneltilen bu soruya verilen yanıtlar arasında ise, “Operasyonun Kürtlere karşı olduğu” cevabı ağırlıkta.

Açık uçlu olan ve birden çok yanıt verilebilen bu soruya katılımcıların yüzde 16,3’ü yanıt vermezken, verilen yanıtların oranı şöyle oldu:

“Kürtlerin Kazanımları/Kanton Yönetimleri Hedefleniyor: Yüzde 62.1

Kürtler Hedefleniyor: Yüzde 57.6

Etnik (Kürt Nüfus) Demografi Değiştirilmek İsteniyor: Yüzde 17.7

Suriye’de Söz Sahibi Olmak İçin: Yüzde 14.3

Güçlerin Oyununa Gelindi: Yüzde 8.4

Sınır/Ülke Güvenliği İçin: Yüzde 5.9

Terör İçin: Yüzde 1.5

Mili Birlik İçin: Yüzde 1”

SAMER KOORDİNATÖRÜ: BÖLGENİN EĞİLİMİNİ GÖSTERİYOR

Diyarbakır’ın, Bölge’nin siyasal eğilimlerinin habercisi ve işareti olduğunu belirten SAMER Koordinatörü Yüksel Genç, verilerin bu bağlamda değerlendirildiğinde Kürtlerin büyük çoğunluğunun harekatı onaylamadığı gibi, harekatın varlıklarını ve kazanımlarını hedeflediğine inandıklarını ifade etti.

Genç, çalışma esnasında edindikleri saha gözlemlerini ise şöyle aktardı: “İnsanlar Efrin’e yönelik harekatı onaylamamakla beraber, itirazlarını gösterebilecek kadar kendilerini güvende hissetmiyor. Geniş bir kesim yaşananlardan Rusya’yı sorumlu tutuyor, fakat ABD ve diğer batılı ülkeler de güvenilir bulunmuyor. Önemli bir kesim Efrin harekatı ile sokağa çıkma yasakları sürecindeki uygulamalar arasında paralellik kuruyor. ”

‘BİRLİK BAĞI ORTAYA ÇIKTI’

SAMER Koordinatörü Genç, Afrin’e yönelik saldırının “Farklı siyasal eğilimleri olan Kürtler arasında uzun zamandır kurulamayan biraradalık bağını ortaya çıkardığını” da vurguladı.  (MA / Sedat Yılmaz)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Afrin / ÖSO / TSK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.