evlere-sosyal-medya-baskini-cok-sayida-kurum-temsilcisi-gozaltinda

Ankara ve Bursa’da sosyal medya baskını: Çok sayıda kurum temsilcisi gözaltında

Sol Defter- Haber - 2 Şubat 2018 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ankara’da gözaltına alınanlar arasında KESK’li bir sendika genel başkanının da olduğu öğrenildi.

KESK’ten gelen açıklamada saat 11.00’de konuya ilişkin bir basın açıklaması yapılacağı duyurulurken şu ifadelere yer verildi: “Bu sabah saatlerinde sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara’da gerçekleştirilen operasyon sonucu aralarında üye sendikamız Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit Kurt’un da bulunduğun çok sayıda kişi göz alına alınmıştır. Bu duruma karşı saat 11.00’da Tarım Orkam Sen Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlenecektir.”


Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara’da sabahın erken saatlerinde çok sayıda eve polis baskını düzenlendi. Aralarında tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı olan Songül Akbay ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden (PSAKD) Cevahir Canpolat’ın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. ETHA’da yer alan bilgide, Akbay’ın,  “PKK, PYD, KCK propagandası ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla gözaltına alındığı kaydedildi. Yüksekdağ’a ait bilgisayar ve bazı kitaplara da el koyulduğu belirtildi.

KOLEKTİFLER, KAOS GEL, PSAKD TEMSİLCİLERİ DE GÖZALTINDA

Öğrenci Kolektifleri’nden Aysu Simge Taştan, Emek Erez, PSAKD’dan Cevahir Canpolat, Kaos GL’den Ali Erol ve Seyri Sokak’tan Sibel Tekin’in de evlerinde polis arama yapıyor. Tekin, Twitter hesabından gözaltına alındığını yazdı.

Duvar’ın aktardığı habere göre sabahın erken saatlerinde düzenlenen ev baskınları ve gözaltıların, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gerçekleştirildiği belirtildi.

‘ADALET NÖBETİNİ ORGANİZE EDEN AVUKAT DA GÖZALTINA ALINDI: DÜN NÖBETTE TTB BİLDİRİSİ OKUNMUŞTU ‘

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da, Twitter hesabından bir gözaltı bilgisi paylaştı.

Yarkadaş, “44 haftadır ‘Adalet Nöbeti’nin tutulmasını sağlayan Av. Kemal Aytaç’ın evi gece polis baskınına uğradı. Aytaç’ın evi arandı. Dünkü Adalet Nöbeti’nde TTB’nin son bildirisi okunmuştu. Soruşturma buna dair mi bilmiyorum! Kimseye nefes aldırmak istemiyorlar!” ifadelerini kullandı.

Bursa’da çok sayıda eve baskın düzenlendi

Bursa’da Afrina Operasyonu’na karşı, barış talebiyle açıklama yapan çok sayıda kişi ve kurum temsilcisi bu sabah saatlerinde yapılan operasyonla gözaltına alındı.

SYKP üyeleri Ali Osman Şen, Ensar Torun ve Rahim Dede, Halkevleri GYK üyesi ve Bursa Halkevi Başkanı Gürkan Çelik, Bursa Muhalif editörü ve Bursa Halkevleri üyesi Ozan Kaplanoğlu, Halkevleri üyesi Fidel Çakmak, Yeşiller Sol Parti’den Serdar Eser, EMEP İl Başkanı Hasan Özaydın, BATİS üyesi Metin Burak, DBP il yöneticisi Hanefi Çam gözaltına alındı.

HDP Bursa Eş Başkanı Filiz Ejderoğlu ile HDP il sekreteri Çiçek Çelebioğlu’nun da evlerine baskın düzenlendiği ancak Ejderoğlu ve Çelebioğlu’nun evlerinde bulunmadığı öğrenildi.
İleri Haber – Siyasi Haber

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ankara / Bursa / sosyal medya operasyonu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.