bravo-eylemi-3

Bravo işçileri, sendikaya tepkili…

Sol Defter- Haber - 13 Şubat 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bravo işçileri adına yapılan açıklamayı paylaşıyoruz 

Değerli Arkadaşlar,

Biz 2016 Temmuz ayına kadar sıradan insanlarken çalıştığımız fabrika Bravo Tekstil’in batması ile Bravo Mağdurları olduk.

Bir buçuk yıldır üretim yaptığımız markalar olan Zara, Next ve Mango’ya karşı yaptığımız kampanyalardan bizleri ara ara duymuş olabilirsiniz.

Şimdi Sendika bizi mağdur ediyor!

Çalıştığımız fabrika battıktan sonra Disk’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’nın avukatları aracılığı ile davalar açtık. Ancak Bravo’dan geriye bir şey kalmadığı için hiçbir şey alamadık. Sendika’nın girişimleri ile Temiz Giysi Kampanyası bizim sorunumuzu Acil Eylem (Urgent Appeal) olarak kabul etti. Bu markalardan Zara’nın (Inditex grubu) uluslararası küresel sendika Industriall ile bir sözleşmeye imza atarak, işçilerin alacaklarından doğrudan sorumluluğu kabul ettiklerini öğrendik. Temiz Giysi Kampanyası’nın girişimleri ile markalar sorumluluklarını kabul etti ancak küresel sendika Industriall’un dahil olup bu soruna liderlik etmesini istedi. Industriall dahil olduğunda bizleri mavi yaka ve beyaz yaka olarak ayırarak sözleşmenin sadece mavi yakayı kapsadığını söylediler. Markalar da Industriall’un mavi yaka olarak işaretlediği 77 işçinin alacağı olan 210 bin Euro’yu ödeyeceğini kabul etti. Bu teklifi Temiz Giysi Kampanyası bize ilettiğinde, Disk’e bağlı Tekstil Sendikasının Merter şubesinde toplanarak durum değerlendirmesi yaptık; bu teklifin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu söyledik. Ve müdürleri listeden çıkararak, 140 işçi için alacağın istenmesine oylayarak karar verdik. Bu kararımızı Tekstil Sendikası başkanı Kazım Doğan bizatihi imzalayarak markalar ve Industiall’a iletti. Uzun görüşmeler sonucunda markalar ve Industriall adım atmayınca Temiz Giysi Kampanyası, Tekstil Sendikası ve biz işçiler eylem kararı aldık. İlk olarak change.org üzerinden imza kampanyası başlattık (https://www.change.org/p/bravoiscileri). Binlerce imza atılmasına rağmen markalar adım atmayınca Temiz Giysi Kampanyası’nın desteği ile tüketicilerden destek istedik. Mağazalara gidip ürünlere “Alacağınız ürünü ben yaptım ancak paramı alamadım” etiketi koyduk. Ve kampanyamız bütün dünyada gündem oldu. 100 milyondan fazla insana ulaştık, 300 bin’den fazla imza topladık. Kampanya döneminde Tekstil Sendikası Merter Şubesi Başkanı Asalettin Arslanoğlu’nun bizim hedeflerimiz doğrultusunda olmayan medya beyanları, kişisel hesaplara girmesi ve Sendika avukatları için bu paradan komisyon alacağını dile getirmesi ile ters düşmelerimiz başladı. Kendisine güvenerek teslim ettiğimiz alacak listesinde, bize sormadan değişiklikler yapıldığını gördük. Biraz sorgulamayla, aslında mücadele başından beri markaların bizimle görüşme isteği dahil birçok şeyi bizden sakladığını öğrendik. Biz işçiler bir araya gelerek aşağıda isimleri ve iletişim bilgilerini bulacağınız işçi arkadaşları temsilci olarak seçtik ve bundan sonraki süreçte bu temsilci arkadaşların bizim adımıza gerek görülürse Temiz Giysi Kampanyası, Sendika ve markalarla görüşme yapacağını sendikaya sözlü ve yazılı bildirdik. Eylemlerimize Temiz Giysi Kampanyası ile beraber başarılı bir şekilde devam ettik. Tam kazanacağız derken Disk’e bağlı Tekstil Sendikası bize sormadan geçen sene yapılan ve kendilerinin de kabul etmediği 210 bin Euro’luk teklifi kabul edeceğini, üyesi olduğu Industriall’a ve markalara söylemiş.

 Biz hiçbir şekilde bu miktarda bir ödemeyi kabul etmeyeceğimizi sendikayı arayarak bildirdik. Aynı zamanda Sendika Başkanı Kazım Doğan ve Şube Başkanı Asalettin Arslanoğlu ile toplantı yaparak bu teklifi kabul etmediğimizi ve bu şekilde devam edeceklerse aradan çekilmelerini söyledik. Onlar sürekli bizi yanlış bilgilendirerek, korkutarak bu teklifi kabul etmemiz için baskı yaptılar/yapıyorlar.

Biz hiçbirimiz sendika üyesi değiliz; oylayarak listeden çıkarılan müdürleri yanlarına alarak bizim çocuklarımızın nafakası ile ilgili bizim adımıza karar almaya çalışıyorlar. Biz Bravo işçileri olarak bu hafta sonu Disk’e bağlı Tekstil Sendikası’nın kapısında artık bizi satmayı bırakmalarını ve ellerini yakamızdan çekmelerini istedik.

 Saygılarımızla

Bravo İşçisi Gülbahar Uğur Aslan, 0 553 641 30 00

Bravo İşçisi Filiz Tutya, 0 546 747 58 88

Bravo İşçisi Recep Doğrubakar, 0 532 353 62 57

Bravo İşçisi Zeki Keskin, 0 536 355 27 13

Bravo İşçisi Salih Özdemir, 0 534 217 74 14

Bravo İşçisi Abdurrahman Sanok, 0 538 249 46 47

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bravo Tekstil / Bravo Tekstil işçileri / DİSK Tekstil Sendikası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.