‘BU İMKANLARIN MİLYONDA BİRİ BİZDE OLSA YÜZDE 75 OY ALIRIZ’

Parti programında yer alan ‘demokratik özerkliği’ bir dizi çalışmada anlattıklarını, bu süreçte oylarının da arttığını söyleyen Demirtaş, “Başkanlık modeli Türkiye’yi kurtarır diyorlar ya. Benim elimde, partimin elinde, iktidar partisinin imkanlarının milyonda biri olsun yüzde 75 oy alırız biz. Biz bu imkansızlıklar içinde halk desteğini sağladık. Oy vermeyenler de dinliyordu, çok önemliydi. Bu yüzde 50 oy almaktan daha değerliydi.

‘BAŞKAN OLMAK OYA DEĞİL RIZAYA BAĞLI’

İşte alıyorlar Türkiye’yi ikiye bölüyorlar. Böyle yüzde 50 oy alacağımıza yüzde 10 alıp, kardeşliğe, barışa hizmet edelim, önemli deriz değiliz. Bizim bakış açımız bu. Milli-gayri milli olarak ayırıp yüzde 60 oy alsak ne olur? Başkan olmak oya bağlı değil rızaya bağlıdır. Yüzde 50 oy alırsınız, yüzde 50’nin rızasını alamazsınız, başkan olamazsınız. İkna lazım. Toplumun geri kalanının iknası lazım” dedi.

‘ŞİMDİ HEPSİNİ OKURUM SİZİ DE İKNA EDERİM’

Demirtaş, duruşmada iddianamenin geneli üzerindeki savunmasını tamamlarken “Bunları uzun uzun okumak istemiyorum. Partimin programıdır. Seçim beyannameleri, vaatleridir. Şimdi hepsini okurum sizi de ikna ederim…” dedi. Mahkeme başkanının yanıtı ise “Onları seçim meydanlarında yaparsınız Selahattin Bey” oldu.

DEMİRTAŞ SÜRE TALEP ETTİ

Duruşmaya öğlen arası verildi. Aranın ardından savunmanın bu bölümüyle ilgili olarak avukatların talepleri alınacak. Demirtaş ise dosyaya eklenen yeni belgeler ve fezlekelerin içeriğine dair savunmasını yapmak için ise süre talep etti.

TUTUKLULUĞUNUN DEVAMI İSTENDİ

15 aydır tutuklu olan Selahattin Demirtaş’ın üç günlük savunmasından sonra mütalaasını veren savcı, tutukluluk halinin devamını istedi.

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davada verilen öğle arasının ardından dosyaya gelen yeni evraklar ve müzakereye verilen cevaplar okundu. Ardından iddia makamı tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaasını sundu.

Savcı, 15 aydır tutuklu olan Demirtaş’ın savunması için süre verilmesini, mevcut kuvvetli suç şüphesinin bulunması, atılı suçların katalog suçlardan olması, CMK 100 ve devamı maddeler gereğince tutukluluk halinin devamını istedi.

Mütalaaya karşı savunmalarını yapan Demirtaş’ın avukatları taleplerini sıraladı. Avukat Mahsuni Kahraman, şu taleplerde bulundu:

– 6-8 Ekim fezlekesi ile ilgili olarak dosyaların tümünün araştırılması, Ankara ve Diyarbakır’daki soruşturma dosyalarının celbi mahkemeye getirilmesi.

– HDP’nin resmi Twitter hesabından atılan tweet’in 6 Ekim 2014 günü saat 20.00 civarında atıldığı dolayısıyla bu olayların başlama tarihiyle atılan tweet’in karşılaştırılması için Twitter’dan söz konusu tweet’in saatinin sorulması.

– Atılan tweet öncesi yaşanan olaylara dair bilgi ve belgelerin de toparlanması.

– Meclis’e yazı yazılarak Anayasa Komisyonu’na DTK’yi temsilen çağrı yapılıp yapılmadığı, çağrıya yanıt verilip verilmediği yönünde bilgilerin istenmesi.

– 31 fezlekede 17 aynı suçtan açılan davaların birleştirilmesi.

– KHK ile getirilen tek tepi kıyafete dair düzenlemenin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılamayla ilgili olan düzenlemelerini ihlal edip etmediği yönünde Anayasa Mahkemesi’ne sorulması.

– Tüm tape kayıtlarının dosyala eklenmesi ve incelenmesi.

– İlk 4 fezleke başta olmak üzere 31’inci fezleke hariç tüm fezlekelerin suç isnat edilen içeriklerin yasama sorumsuzluğuna girip girmediği yönünde mahkeme heyetinden bir üyenin naip hakim olarak görevlendirilmesi.

Ardından söz alan Demirtaş’ın avukatlarından Mehmet Emin Aktar, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının gönderdiği yazıyı hatırlatarak, belgeden de anlaşılacağı üzere ‘Mercek’ isimli gizli tanığın hayali olduğu belirtti.

DEMİRTAŞ DAVASININ GİZLİ TANIĞI HAYALİ ÇIKTI

‘MÜTALAADA TUTUKLAMA GEREKÇESİ YOK’

Aktar, mütalaaya ilişkin de katalog suç olmasının başlı başına bir tutukluma gerekçesi sayılmayacağına dikkat çekti. Avukat Aktar, kaçma ya da delilleri karartma şüphesinin tutuklamaya gerekçe olarak mütalaada hiçbir gerekçenin gösterilmediğine işaret etti.

‘DEMİRTAŞ İLE BERABER DİYARBAKIR’A GİTMEK İSTİYORUM’

Aktar, “Bu akşam sevgili müvekkilim ile Diyarbakır’a gitmek istiyorum” dedi ve ardından salonda “İnşallah” sesleri duyuldu. Taleplerin ardından mahkeme heyeti 1 saatlik karar arası verdi.

Aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. (Mezopotamya Ajansı)

HABER MERKEZİ- Duruşmasının üçüncü gününde savunmasını sürdüren Selahattin Demirtaş, DTK’ye yönelik suçlamalara karşı, “Şiddetin tarafı değil şiddetin alternatifidir. Kendisini böyle örgütlemiştir. Sadece bizim tarafımızdan değil birçok parti ve devlet tarafından kıymet gördü” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ikinci duruşması 3’üncü gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde kurulan duruşma salonunda başladı. Bugünkü duruşmada Demirtaş’ın savunması sona erecek ve mahkeme taleplere dair ara kararını verecek.

İLGİLİ HABER: DEMOKRATİK ÖZERKLİK ÖNERİSİ SUÇ, BAŞKANLIK DEĞİL

Mahkeme başkanı duruşmanın önceki günlerinde darbe davalarına bakan heyet olduklarını hatırlatarak, Pazartesi günü darbe davaları olması sebebiyle Demirtaş’ın duruşmasını uzatamayacaklarını söylemişti.

HDP milletvekilleri ile yaklaşık 50 avukat duruşmayı izliyor. Duruşmaya başlanmadan önce mahkeme başkanı dün Demirtaş’ın duruşma salonundan servis edilen fotoğrafları için avukatlara sitemde bulundu. Mahkeme başkanı “Bunu bir avukat arkadaşa yakıştıramıyorum” diyerek, avukatların cep telefonlarını duruşma sırasında çıkarmamalarını istedi.

Mahkeme Başkanı daha sonra dosyanın tamamının taralı olarak içinde yer aldığı 3 DVD’yi Demirtaş’a teslim etti. Demirtaş, duruşmanın ilk gününde dosya eklerini görmediğini, talep etmesine karşın verilmediğini, verildiğinde de ücret talep edildiği söylemişti. Mahkeme başkanı bunu hatırlatarak, “200 TL kardasınız” diye espri yaptı. Demirtaş bu ekleri incelemek için zaman talep edeceğini dile getirdi. Demirtaş daha sonra savunma yapmaya başladı.

DTK SAVUNMASI

Demirtaş, suçlama konusu yapılan Demokratik Toplum Kongresi’ni (DTK) kriminalize etme çabalarına karşın şunları söyledi: “Son derece meşru bir yapıdır. Sivil toplum örgütleri, akademisyen ve siyasi partilerden oluşan bir yapıdır. Bugüne kadar tek bir şiddet eylemine örnek veremezsiniz. Yaptığı şey çalıştaylardır, toplantılardır. Bir araya gelmez denilen partiler DTK’de bir araya geldik. Bir masa etrafından fikirlerimizi tartıştık. Halen faaliyetini sürdürüyor çünkü yasa dışı değil. Şiddetin tarafı değil şiddetin alternatifidir. Kendisini böyle örgütlemiştir. Sadece bizim tarafımızdan değil birçok parti ve devlet tarafından kıymet gördü.”

KANDİL VE İMRALI’DA ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR 

Demirtaş, çözüm sürecinde Kandil’de çekilen fotoğrafların dosyaya delil olarak konmasına dair şunları söyledi: “Ses kayıtları, ortam dinlemeleri hepsini kriminale gönderebilirsiniz. Arkasında durmadığım tek bir konuşmam ya da inkar ettiğim tek bir faaliyetim yoktur. Hepsinin arkasındayım. İmralı’da, Kandil’de fotoğraf çektirdik. Bunlar hatıra fotoğrafı değildi. Bu işin ciddiyetine dair olan fotoğraflardı. Cezaevine yasak olan fotoğraf makinesini biz sokmadık. Oradaki görevli tarafından çekildi. Adalet Bakanlığı mührüyle digital ortamda verildi. Kandil’de çekilen fotoğraflar ise hükümetin onayıyla dağıtıldı. Çünkü bu fotoğraflar sürecin ciddiyetle yürütüldüğünün göstergesiydi. Çözüm süreci bozulunca şimdi o fotoğraflar dosyaya delil diye konuldu. Her gün baskıyla, yargıyla karşı karşıya olmamıza rağmen pes etmiyoruz. Bize oy vermeyenler ise bu durumu anlamlandırmaya çalışıyor. Bizimde istediğimiz toplumsal uzlaşıdır. Böylesi yüzde 10, diğer yüzde 51’den iyidir.”