suriye_ordusu

YPG ve Şam yönetimi, Suriye ordusunun Afrin’e girmesi için anlaştı mı?

Sol Defter- Haber - 16 Şubat 2018 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Lübnan merkezli El-Meyadin televizyonu, YPG-YPJ güçleri ile Şam yönetiminin, Suriye ordusunun Afrin’e girmesi konusunda anlaşmaya vardığını ileri sürdü.

Haberde, kararın Afrin’in korunması ve TSK ile beraberindeki güçlerin saldırılarına karşı koyulması amacıyla alındığı belirtildi.

ŞAM: “ARAP VE KÜRT YURTTAŞLARIMIZI AFRİN’DE TÜRK GÜÇLERİNE KARŞI DİRENMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

RT: “YPG, silahlarını teslim etme koşulunu reddetti”

Russia Today (RT) Arapça’ya konuşan bir kaynak da Kürtlerin, TSK’ye karşı Şam’dan destek istediğini, ancak Şam’ın öne sürdüğü ön koşula uymak istememesi nedeniyle anlaşmaya ulaşılamadığını öne sürdü.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Suriyeli kaynağın “YPG, silahlarını Şam’a teslim etme koşulunu reddetti, bu nedenle görüşmeler anlaşmaya ulaşılamadan sonra erdi” dediği belirtildi.

Al Masdar: YPG silahlarını Şam’a teslim etmeyi reddetti

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al Masdar haber sitesi de, RT Arapça’ya benzer bir haber yayımladı.

Al Masdar, Şam yönetiminin, YPG’nin silahlarını teslim etmemesi nedeniyle Suriye ordusunun Afrin’e girmesi teklifini reddettiklerini bildirdi.

Haberde ayrıca, Suriye ordusunun, Kürt güçlerinin kendi toprakları üzerinden Afrin’e ulaşmalarına izin vermesine devam edeceği kaydedildi.

“ŞAM YÖNETİMİ, AFRİN’DE TÜRKİYE’YE KARŞI KÜRTLERE YARDIM EDİYOR”

Xeber24: Ruslar Afrin’de Türklerin kalmasını teklif etti, YPG reddetti

Rojava özerk yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Xeber24 haber sitesi ise, Suriye ordusunun YPG-YPJ güçlerinden silah bırakmasını istediği ve bu teklifin reddedildiği şeklindeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

Xeber24’ün haberine göre, taraflar arasındaki görüşmeler sırasında teklifle sunuldu, ancak bunlar Suriye ordusundan değil bölgedeki temsilcileri aracılığıyla Ruslardan geldi.

Rusların, Türk güçlerinin Afrin’de ele geçirdikleri yerlerde kalması teklifinin YPG tarafından reddedildiğini belirten Xeber24, haberde “Kürt tarafı, Türk işgalci varlığını yalnız Afrin’de değil tüm Rojava coğrafyasında reddediyor” ifadelerine yer verdi.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Afrin / Suriye Ordusu / YPG /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.