suriye-ordusu

“YPG ve Şam yönetimi anlaştı, Suriye ordusu Afrin’e girecek”

Sol Defter- Haber - 18 Şubat 2018 - Dünya / Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

YPG-YPJ ile Şam yönetimi arasında, Afrin savaşının başlamasından kısa bir süre sonra başlayan ve son günlerde yoğunlaşan görüşmelerde, tarafların anlaşmaya vardığına ilişkin iddialara bir yenisi eklendi.

Reuters haber ajansı, TSK ile güdümlü cihatçı çetelerin Afrin’e yönelik operasyonunu durdurmak amacıyla yapılan görüşmelerde anlaşma sağlandığını ileri sürdü.

Rojava’daki özerk yönetimin danışmanlarından Bedran Çiya Kurd, Suriye ordu birliklerinin bazı sınır mevkilerinde görev yapacağını ve önümüzdeki iki gün içinde bölgeye girebileceğini söyledi.

Şam yönetimi ile sağlanan anlaşmanın tamamen askeri olduğunu ve daha geniş bir siyasi düzenleme yapılmadığını belirten Bedran Çiya Kurd, “Bölgedeki siyasi ve idari konularda, doğrudan görüşmeler ve tartışmalar yoluyla Şam ile sonraki aşamalarda anlaşma sağlanacak” şeklinde konuştu.

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al Masdar haber sitesi de Kürt kaynaklarına dayandırarak benzer bir iddiaya yer verdi.

ANF de anlaşmayı duyurdu

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) Arapça sitesi de konuya ilişkin haberinde “Suriye ordusu ve YPG arasında, Afrin’de Türk işgaline karşı konulması için anlaşma sağlandı” ifadelerini kullandı.

ANF’ye konuşan kaynaklar, Halep’te Suriye ordusunun üst düzey yetkilileri ile YPG arasında başlayan görüşmelerin, ilk etapta Rusya’nın anlaşmayı engellemeye çalışması nedeniyle sekteye uğradığını belirtti.

Haberde ayrıca, tarafların, Afrin semalarında Türk jetlerinin uçuşlarının engellenmesi konusunda da anlaşmaya vardığı aktarıldı.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Afrin / Suriye Ordusu / YPG /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.