hdk-essozcusu-onur-hamzaoglu-fasizm-bize-bir-cephe-sorumlulugu-dayatiyor-1479454329

Onur Hamzaoğlu : Emekleme dönemi sona erdi…

Sol Defter- Haber - 26 Şubat 2018 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, HDK Genel Meclis toplantısına cezaevinden gönderdiği mektubunda ’emekleme dönemimiz sona erdi, güçlü adımlar atmanın hazırlığı tamamlandı, kararlı, emin ve tavizsiz adımları atmanın zamanı’dır dedi.

Onur Hamzaoğlu Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Onur hocanın mektubunu dayanışma amacıyla ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması talebimizle birlikte paylaşıyoruz:

 

“Rojbaş,  Günaydın, Sabahul Hayr, Paley Avez, Kalimera;

Dostlarım, kıymetli divan, en kalbi duygularımla hepinizi selamlıyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bir kısmınızın genç yaşlarda kazanmış olduğu tecrübelerden bazılarına ben bugünlerde 57 yaşımda iken sahip olabileceğim. Bu nedenle, henüz hapishaneden el yazımla hazırlanmış metin çıkarmayı bilmiyorum. Onun için bu selamlama da oldukça kısa olacak ancak gelecek toplantımızda ya özgür olarak ya da bu tecrübeye sahip olarak her zamanki gibi uzun sözümü sizlerle paylaşmaya söz veriyorum.

Yoldaşlarım 8. Genel Kurulumuzu ‘Yeniden başlangıç’ hedefiyle, birlikte başarıyla tamamladık. HDK’nin kurumsallaşması ve örgütlenerek gelişip büyümesi için almış olduğumuz kararların hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor. 8. Dönem Birinci GM toplantımızda yapmış olduğumuz planlamanın, bırakın iptali en küçük bir ayrıntısının dahi ertelenmemesi gereken bir dönemdeyiz.

Emekleme dönemimiz sona erdi. HDK, zengin ve nitelikli bileşenlerden oluşan bir platform olarak, yerelde, meclislerde, bürolarında, GM’de ve sokaklarda üreterek, güçlü adımlar atmanın hazırlığını tamamlamıştı. Günümüz koşulları bu adımların kararlı ve emin bir biçimde tavizsiz olarak atılması sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemiş durumda. Bunları hep birlikte büyük bir şevk ve coşku ile başarabiliriz.

‘BAŞARIYA OLAN İNANCIM TAM’

Son toplantımızda 2. GM toplantımızın ilk gününü ‘birlikte okuma’ olarak gerçekleştirmeyi hedeflemiştik. HDK’nin tüzük ve programını birlikte okuyarak, kendimizi, rolümüzü, kongremizi kolektif olarak zihinlerimizde var etmek hedefini taşıyan bu etkinlik, bir grup arkadaşımızın 1. toplantıdan bugüne kadar devam eden özverili çalışmalarıyla hazırlandı. Başarılı olacaklarına olan inancım tamdır. Şimdiden tümünü kutluyor ve teşekkür ediyorum. Tüzük ve programımızda var olup, aynı zamanda aklımızda da olanların pekişmesi, aklımızda olmayanların anımsanması ve bugünün koşullarında hayata nasıl geçirebileceğimizin yenilenmesi ve kolektif akıl oluşturması hedefini gerçekleştirmemizin önemli bir adı olacak. Hepimiz daha da HDK’lileşeceğiz.

‘HDK İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN OLACAK’

Yarın (Bugün) gerçekleşecek olan GM toplantımız, anahtar niteliğinde olacak. Hem 8. Genel Kurulda aldığımız kararların 1. GM toplantısındaki yapmış olduğumuz planlamaları gözden geçireceğiz hem de ‘birlikte okuma’ etkinliğimizin yaratacağı katkı ve coşkuyla, planlamalarımızı daha da ayrıntılandıracağız. HDK’nin kurumsallaşması ve yerellerde gelişerek büyümesi için önemli bir gün olacak.

Daha önce de sizlerle paylaştığım gibi 16 Nisan 2017 referandumu öncesindeki sürecin ve çıkan sonucun analitik olarak sosyoloji ve siyaset bilim alanlarının zenginliğinde değerlendirilmesi Türkiye halklarının yakın geleceği için ışık tutacağına olan inancım devam ediyor. Bunun sağlanması için atılacak her adım sürecin örülmesinde vazgeçilmez önemde katkı saplayacaktır.

‘KARANLIĞI AYDINLIĞA ÇEVİRECEĞİZ’

Dostlarım birlikte yapmış olduğumuz planlamanın hayata geçirilmesi yalnızca HDK için değil tüm bileşenlerimiz ve Türkiye sol muhalefeti için de önem taşıdığı düşüncesindeyim. Bununla birlikte kongremizin kolektif emeği, dostlarımız için de ışık tutacaktır. Karanlığı hep birlikte, kol kola, omuz omuza, aklımızla ve yüreğimizle aydınlığa çevireceğiz.

Mutlaka başaracağız, başaracağız, başaracağız!

An serkeftin, an serkeftin, an serkeftin.”

(Mezopotamya Ajansı)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDK / Onur Hamzaoğlu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.