gokhan-acikkollu

Gözaltında işkenceyle öldürülen öğretmen hakkında 1,5 yıl sonra “göreve iade” kararı…

Sol Defter- Haber - 28 Şubat 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

GRİHAT’tan Bülent Ceyhan’ın haberine göre, işkenceye dayanamayan Gökhan Açıkkollu’nun, 1,5 yıl sonra suçsuz bulunup ‘pardon’ denilerek yeniden görevine iade edildiği ortaya çıktı.

İhbar üzerine gözaltına alınmıştı

Ümraniye Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Gökhan Açıkkollu (42), 15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası görevden uzaklaştırılan binlerce isimden biriydi. Bir ihbar üzerine ‘darbeci’ ve ‘terör örgütü üyesi’ olmak suçlamasıyla evini basan çok sayıda polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltı süresi boyunca yapılan rutin sağlık kontrollerinde, sürekli darp edildiğini, yüzlerce kez tokat ve tekme yediğini anlattı. Şeker ve panik atak rahatsızlıkları nedeniyle krizler geçirdi. İki kez komaya girdi hastaneye yatırıldı. Her seferinde yeniden nezarethaneye götürülerek işkenceye maruz bırakıldı. İlaçlarını almasına da izin verilmedi.

Gözaltında işkence sonucu kalp krizi geçirdi

Gözaltında kaldığı 13. gün öğretmen Açıkkollu’nun kalbi durdu. Genç öğretmene ilk müdahaleyi yine gözaltında bulunan Adli Tıp Kurumu Başkanı ve doktorları yaptı. Ancak Açıkkollu yaşama döndürülemedi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, muayene belgelerine dayanarak hazırladığı raporda Açıkkollu’nun gördüğü işkence sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ailesi, Açıkkollu’nun öldüğünü İstanbul Adli Tıp Kurumu’na çağrıldığında öğrendi. Cenazenin hainler mezarlığına gömülmesi şartıyla aileye verilebileceği söylendi. Oysa Açıkkollu hakkında bir yargılama olmadığı gibi tek kelime sorgusu bile yapılmamıştı.

Ailesi cenazeyi kendi imkanlarıyla ilaçladı ve kendi araçlarıyla memleketleri Konya’ya götürmek zorunda kaldı. Burada da Diyanet İşleri Bakanlığı’nın ‘hainlerin namazı kılınmayacak’ şeklindeki talimatı nedeniyle cami imamı cenaze namazını kıldırmadı.

Ölümünden 1,5 yıl sonra “iadeyi itibar”

Açıkkollu’nun işkence sonucu öldürüldüğüne dair soruşturma süreci devam ederken skandal bir gelişme yaşandı. Açıkkollu’nun 1,5 yılın ardından suçsuz olduğuna karar verildi ve görevine iade kararı alındı. 7 Şubat 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı’nın E.2561776 sayılı göreve iade kararının, okul müdürü tarafından yine meslekten ihraç edilmiş olan Gökhan öğretmenin eşine tebliğ edildiği öğrenildi. Gökhan Açıkkollu’ya iadeyi itibar, hayatını kaybettikten 1,5 yıl sonra ‘pardon’ denilerek verilmiş oldu.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: FETÖ / gözaltında ölüm / işkence / öğretmen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.