hdp-huda-kaya

Afrin dedi, HDP’li Kaya’nın mikrofonu kapatıldı

Sol Defter- Haber - 12 Mart 2018 - Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Evrensel’in haberine göre HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, bugün kürsüye çıkarak partisinin Afrin hakkında verdiği önergeyle ilgili konuşmaya başladı.

“Var oluşun esası yok etmek, şiddet, nefret ve savaş değildir”diyen Kaya, şöyle devam etti: “Bizlere öğretildiği gibi ‘millilik’ yoktur kitabımızda. Bunların inancımızda olduğunu iddia etmek başta Allah’a ve onun barış ve adalet mesajını bizlere ileten Hz. Peygamber’e büyük bir iftiradır. Afrin savaşı Türkiye’nin güvenlik sorunu yaşadığından dolayı başlamamıştır. Afrin savaşını, AKP iktidarı kaybettiği gücünü kan ve nefret politikaları üzerinden tekrar kazanmak için başlatmıştır. Ne yazık ki bu kirli savaş uğruna yoksul ve arkası zayıf olan halkımızın çocukları kurban ediliyor. Topluma savaşı dayatanların çocuklarını savaş alanlarında asla göremezsiniz. Kim ne derse desin dün olduğu gibi bugün de haksız bir savaşa karşı çıkmaya devam edeceğiz.”

‘Tezgah var’

Daha sonra kürsüye gelen AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Naci Bostancı, Kaya’ya yönelik şunları söyledi: “Halkımızı kimse aptal yerine koymasın. Suriye’nin kuzeyinde bir tezgah düzenleniyor. Burada terör üzerinden örgütlenmiş ve emperyalistlerin desteğini alan, bölge halklarına düşman olan YPG adlı yapıya destek anlamına gelebilecek sözlerin demokratik zeminde ifade edilmesini hayretle karşılıyorum.”

‘Tartışmalı sözler’ üzerine mikrofon kapandı

Tekrar mikrofon başına geçen Kaya, Ünal’a “Ortadoğu’daki bütün halklar IŞİD’in vahşetinden kaçıp Afrin’e sığındılar, orada demokratik bir yönetimle yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Siz gidip bir şehir halkını, katletmek üzere IŞİD’e ve ÖSO katillerine teslim etmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Bu sözlerin ardından Meclis Başkan Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Kaya’nın mikrofonunu kapatarak şunları kaydetti: “Bu kürsüden bu ifadelerle konuşmanıza müsaade etmeyeceğim. ‘Kirli bir savaş yapıyorsunuz ve sivil halkı öldürüyorsunuz’ diye nitelendiremezsiniz. Asla bu kürsüden konuşmanıza izin veremeyeceğim.”

AKP ve HDP milletvekilleri arasında süren sözlü tartışma üzerine Meclis oturumuna 10 dakika ara verildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Afrin / HDP / Hüda Kaya / TBMM /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.