hdp_hdk_1mayis_bildiri_kazanci_yokusu_7nisan2018-2

HDP ve HDK İstanbul’daki 1 Mayıs çalışmalarına başladı

Sol Defter- Haber - 7 Nisan 2018 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK), İstanbul’daki 1 Mayıs çalışmalarını Taksim Kazancı yokuşunda HDP Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman’ın da katılımıyla başlattı.

Burada konuşan HDP Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman şunları söyledi:

Newroz’dan 1 Mayıs’a sürekli direnişi, özgürlük eşitlik adına mücadeleyi bütünleştirmek gerekiyor. 1977 1 Mayıs’ında bu meydanda gerçekleşen katliamdan günümüze aslında çok şey değişmedi. O günden bugüne karanlık, totaliter güçler halklarımıza yönelik gayri insani, gayri ahlaki ve gayri hukuki her türlü kirli katliamları devam ettiriyorlar. Bugün de ülkenin totaliter rejime doğru gittiği, demokratik siyaset alanının işçi ve emekçilerin mücadele alanlarının daraltıldığı başta Kürtler olmak üzere ülkenin tüm muhalif güçlerinin seslerinin kısıldığı, giderek tek adam rejiminden, tek mezhebe, tek partiye ve en sonda tek sese doğru giden süreçte elbette emek mücadelesinin 1 Mayıs’ların Newrozların bizim geleceğimiz ve özgürlüğümüz adına önemli dönüm noktaları olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu kapsamda partimizin bugün başlatacağı 1 Mayıs çalışmasına bütün halklarımızın bütün emekçilerin bütün muhaliflerin destek vermesi güç birliği ve mücadele birliği yaratması gerektiğine inanıyoruz. Bu mücadelemizin totaliter faşist rejimi eninde sonunda alaşağı edeceğine olan inancımızla hepinizi bu mücadeleye destek sunmaya davet ediyorum.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ise “Bütün demokratik kitle örgütleri, sendikalar, siyasi partilerle birlikte 1 Mayıs çalışmamızı başlattığımızı belirtmek istiyorum. Kazancı yokuşundan başlatmamızın nedeni 1977 1 Mayıs’ında yitirdiğimiz yoldaşlarımızı yeniden hatırlamak ve Taksim meydanının bu katliamla 1 Mayıs alanına dönüştüğünü biliyoruz. Ama yıllardır meydan işçilere, emekçilere kapalı. Buna rağmen simgesel olarak 1 Mayıs çalışmamazı buradan başlatıyoruz. Yolumuz açık olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 1 Mayıs bildirileri dağıtılmak istendi ancak polis topluluğun önünü keserek müsaade etmedi. Yaşanan tartışmaların ardından küçük gruplar halinde dağılarak İstiklal Caddesi’nde bir süre bildiri dağıtıldı.

ETHA

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2018 / HDK / HDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.