demokratik-katilim-grubu-cagdas-laikbutun-hekimleri-meslek-orgutune-sahip-cikmaya-agiriyoruz

“İstanbul Tabip Odası seçimlerinde trafoya kedi girmez”

Sol Defter- Haber - 11 Nisan 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Akşam gazetesi 10 Nisan’da Murat Kelkitlioğlu’nun “Ölü seçmen bir demokrasi sorunudur” başlıklı yazısını manşetine taşıyarak İstanbul Tabip Odası’nın mevcut yönetimine karşı kara propaganda başlattı. Ardından konuya dair İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklama da,  “Ölü seçmen rezaletinde ikinci perde: Biz öldüklerini bilmiyorduk” başlığıyla bugün tekrar hedef alındı.

Demokratik Katılım Grubu da, pazar günü gerçekleşecek İstanbul Tabip Odası seçimleri öncesinde hayatını kaybetmiş seçmenlerin olduğu yönünde Akşam gazetesinde yayımlanan haberler hakkında basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaya Demokratik Katılım Grubu adaylarından Dr. Recep Koç, Dr. Güray Kılıç, Dr. Pınar Said ve Dr. Osman Öztürk katıldı.

Demokratik Katılım Grubu adayları adına açıklamayı Dr. Osman Öztürk okudu. Dr. Öztürk sözlerine “Demokratik Katılım Grubu olarak seçimlere ‘Bakanlık Bürosu Değil Meslek Örgütü’ şiarı ve yenilenmiş aday listemizle katılıyoruz. Asal görevimizi hekimlerin haklarını korumak, çalışma ve yaşam koşullarının iyileşmesini sağlamak ve tüm yurttaşlarımıza eşit, ücretsiz, nitelikli, çağdaş bir sağlık hizmeti için çalışmak olarak tanımlıyoruz” diyerek başladı.

Demokratik Katılım Grubu olarak haftalardır birçok hastane ve sağlık merkezini ziyaret ettiklerini söyleyen Dr. Öztürk şunları söyledi:

Meslektaşlarımızla buluşup onları seçimlere katılmaya ve meslek örgütümüze sahip çıkmaya davet ediyor. İstanbul Tabip Odası seçimlerinin binlerce hekimin buluştuğu bir şenlik, hekimlerin meslek örgütlerine sahip çıktığı bir şölen olarak gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Ama ne yazık ki sırtını siyasi iktidara ve Bakanlığa dayamış, çoğunluğu idari- mesleki kariyerlerini liyakate değil sadakate borçlu olanlardan oluşan rakip grup ise hekimlerle buluşmak yerine sürekli olarak tabip odamız aleyhine çalışıyor. Aylardır ‘Türk Tabipleri Birliği’nin isminden ‘Türk’ ibaresi çıkarılsın’, ‘Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları kapatılsın’ diye kampanya yürütüyorlar. Şimdi de İstanbul Tabip Odası yönetimine aday oluyorlar.

“Meslek örgütümüze ve sandıklarımıza sahip çıkalım”

Dr. Öztürk konuşmasında iki ay önce İstanbul Tabip Odası önünde hakaret ve tehditlere maruz kaldıklarını belirterek “Peşinden, hacamatçı derneklerini devreye sokup Nuruosmaniye Cami önünde ‘Dik dur eğilme, Hacamatçılar seninle!’ pankartıyla meslek örgütümüze karşı eylem yaptırdılar. Bugünlerde de yandaş medyadaki yandaş kalemlere İstanbul Tabip Odası seçimlerinde hayatta olmayan hekimlerin yerine oy kullandırıldığı gibi akla hayale sığmayacak, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan yazılar yazdırıyorlar. Asılsız şaibeler yayarak hekimlerin oylarıyla kazanamayacaklarını bildikleri seçimlerden Yüksek Seçim Kurulu marifetiyle galip çıkmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kendilerini uyarıyoruz” diyen Dr. Öztürk, sözlerini şu şekilde tamamladı:

İstanbul Tabip Odası seçimlerinde trafoya kedi girmez. İstanbul Tabip Odası seçimleri her zaman açık, şeffaf ve demokratik bir ortamda gerçekleşir. Bizim fıtratımızda sınav sorularını çalmak, seçimlere hile karıştırmak yoktur. Gelin, bu etik dışı tutumunuzdan vazgeçin. 15 Nisan Pazar günü sergilenebilecek olası oyunlara karşı meslek örgütümüze ve sandıklara sahip çıkalım; oylarımızı Demokratik Katılım Grubu’nda birleştirerek İstanbul Tabip Odası’nı Bakanlık bürosuna çevirmeye çalışanlara gerekli cevabı verelim.

“Onurlu ve iyi hekimlik için seçime giriyoruz”

Dr. Öztürk’ün ardından söz alan Dr. Pınar Saip ise “Son yıllarda özellikle ülkemizde yaşana koşullar bir sürü kurumlar maalesef güvenirliğini yitirmesine neden olmuştur. Halbuki İstanbul Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği bir anket yapılsa ülkemizdeki en güvenilir kurumlardan birisi olarak çıkacaktır. Biz sahada özellikle hekimlerle buluşuyoruz. Demokratik Katılım Grubu kendini yenileyebilen, yılların deneyimine sahip, sürekli eleştirilere açık bir gruptur” dedi.

Açıklamada son olarak söz alan Dr. Recep Koç ise şunları ekledi:

Sağlıkta şiddet, yıpranma ve emeklilik ücretlerinin artırılması, zorunlu aşı kanunu çıkarılması, yıllık izin mevzuatının olmaması. Bakanlığın bu uygulamaları varken karşı rakip grubun söyleyecek sözü yok. Şimdiye kadar seçimlerde hiçbir şaibe olmamıştır. Zaten biz de onurlu ve iyi hekimlik için seçime giriyoruz.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İstanbul Tabip Odası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.