hdp-2

HDP: Tüm muhalif güç ve partiler arasında ilkeler mutabakatı mümkün

Sol Defter- Haber - 13 Nisan 2018 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Halkların Demokratik Partisi (HDP) , 7-8 Nisan’da gerçekleşen Parti Meclisi (PM) toplantısının sonuçlarını açıkladı.

Gazete Karınca’nın haberine göre, sonuç bildirisinde 2019 seçimlerinde dönük ittifak tartışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamada, “HDP, bütün muhalif güç ve partiler arasında asgari çerçevede bir ilkeler mutabakatını mümkün görmektedir. HDP, önümüzdeki dönemde, muhalefet saflarında bu tür bir ilkeler mutabakatı için sistematik bir çaba harcayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

“2018-19 Türkiye’nin ve halklarımızın geleceği bakımından tayin edici ve kritik bir dönemeçtir” denilen açıklamada şunlar belirtildi:

“Saray ve mevcut iktidar bloğu hedefleri doğrultusunda belirli bir yol kat etse de, faşizmin kurumsallaşması asla bir mukadderat değildir. Süreç onlar bakımından da oldukça engebeli, çelişkiler ve kırılganlıklarla yüklüdür. Keyfiliğin ve baskının gemi azıya almasına rağmen, çok kanallı bir direniş inişli çıkışlı bir biçimde sürüp gitmektedir. Dolayısıyla, sonucu anti-faşist güçlerin direnişi; birleşik, eşgüdümlü veya bakışan mücadeleler örme esnekliği, öncelikli tehdidi bertaraf etmeye odaklanma basireti, toplumsal hoşnutsuzlukları siyasi ifadelere kavuşturma becerisi tayin edecektir.

Bu anlayışla, HDP PM, önümüzdeki süreçte her düzeyde ve her vesileyle birleşik mücadele zeminleri yaratmayı, toplumsal muhalefet güçleri arasında yakınlaşma sağlamayı, ortaklaşmaları güçlendirmeyi, bu doğrultuda azami esneklikle inisiyatif üstlenmeyi partinin öncelikli görevleri arasında sayar; bütün devrimci-demokratik güçleri, bütün toplumsal muhalefet odaklarını ve “cumhur ittifakı” ile şu veya bu şekilde, şu veya bu düzeyde mücadele halindeki partileri de böyle davranmaya çağırır. Her bir muhalefet odağının özgün hedefleri, kendine özgü bir gündemi olabilir. Ancak içerisinden geçilen koşullarda birleşik mücadele ihtiyaç ve görevinin yakıcılığına sırtını dönmek, bizatihi bu özgün hedefleri gerçekleştirme imkânlarından da yoksun kalmak anlamına gelecektir.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2019 seçimleri / HDP / ittifak politikası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.