maltepe-isci-toplu-sozlesme-zam-1

Maltepe Belediyesi’nde taşerondan kadroya geçen işçilere yüzde 18,2 zam

Sol Defter- Haber - 21 Nisan 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

1 Mayıs öncesinde DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile İstanbul Maltepe Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Taşeron şirketlerin devre dışı kalmasıyla belediye bünyesine geçişi tamamlanan belediye işçileri toplu iş sözleşmesi ile maaşlarına yüzde 18,2 oranında yapılırken, toplu iş sözleşmesi ve asgari ücret zammından doğan farkların da maaşlara yansıtılacağını belirtti.

Belediye Başkanı Ali Kılıç, 2018’de yaptıkları zam miktarını açıklamak üzere işçilerle düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Başkan Yardımcılarının yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Yardımcısı ve DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Nevzat Karataş ile belediye çalışanları katıldı. “Emek en yüce değerdir” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Kılıç, şunları kaydetti:

1 Ocak’tan beri düzenli olarak sendikamızla, belediyemizi zan altında bırakmayacak ve sizlerin de haklarını koruyacak şekilde görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Benim için sizin alın teriniz çok önemli ve her bir çalışma arkadaşımın emeği çok kutsaldır. Her çalışanımın akşam eve mutlu gitmesini isterim. Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ve asgari ücret zammından doğan farkları bordronuzda göreceksiniz. Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idare şirketlerinde hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin, sürekli işçi kadrosuna alınmasını öngören 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23 ve 24’üncü maddeleri uyarınca geçişi yapılan siz değerli çalışanlarımıza da, yüzde 18,2 oranında zam yaptık. Ananızın ak sütü gibi helal olsun. Sizden de emeğinize sahip çıkmanızı rica ediyorum. Zira 500 bin Maltepeli bizden hizmet bekliyor. Bizler sonuna kadar emek ve alın teri diyerek, sizlerin emeğine sahip çıkıyoruz. Önemli olan vaat etmek değil, vaat edileni sonuna kadar vermektir. Biz de bunu gerçekleştirme çabasını gösterdik. Herkese hayırlı, uğurlu olsun.

“Sendikamızın taleplerinin tamamını karşılanmıştır”

Belediyede artık memur, kadrolu ve taşeron ayrımının kalktığını belirten ve Başkan Ali Kılıç’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan DİSK İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Nevzat Karataş da, “Sayın Başkan görüşmelerimiz esnasında sendikanın tarafına geçtiğini ifade etmiştir ve sendikamızın taleplerinin tamamını karşılamıştır. Başkanımızın o noktadaki samimiyetini gördük. Biz bir aile olacağımıza inandık ve sonunda başardık” diye konuştu.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DİSK / Maltepe Belediyesi / Taşeron İşçiler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.