hamzaoglu

Tutuklu Hamzaoğlu, annesinin cenazesinde konuşması jandarma tarafından engellendi

Sol Defter- Haber - 6 Mayıs 2018 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tutuklu Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun annesi Saliha Hamzaoğlu, 4 Mayıs’ta yaşamını yitirmişti.

Sincan F Tipi 2 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan Onur Hamzaoğlu, annesinin cenazesine katılmak üzere özel izinle jandarmalar eşliğinde İzmir’e getirildi.

Anne Hamzaoğlu’nun cenazesi ise sabah saatlerinde 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi morgundan alınan cenaze, İzmir’in Konak ilçesine bağlı Güzelyalı semti Çankaya mahallesindeki Hacı Ahmet Tatari Camii’ne getirildi.

Çok sayıda sivil toplum örgütü, meslek örgütleri, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaşın çelenk gönderdiği cenaze törenine, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisine imza attıkları için ihraç edilen akademisyenler, siyasi parti temsilcileri ile Hamzaoğlu ailesinin yakınları ve sevenleri katıldı.

Ayrıca cenaze törenine HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Ali Atalan, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel de katıldı.

Annesinin tabutu başında taziyeleri kabul eden Hamzaoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, “Çocuklar ölmesin dediği için annesiyle beraber Deran bebeğin tutuklandığı bir ülkede neler diyebilirim ki” dedi.

Bu esnada Hamzaoğlu’nun konuşmasını bölen jandarma, programı yarıda kesme tehdidinde bulundu.

Bunun üzerine ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Saliha Hamzaoğlu’nun naaşı, Urla’ya götürülerek Zeytinalan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Gazete Karınca

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.