demokrasi-icin-birlik-forumu

Demokrasi İçin Birlik’ten HDP çağrısı: ‘En güçlü şekilde T A M A M diyelim’

Sol Defter- Haber - 9 Mayıs 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Demokrasi İçin Birlik (DİB), 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) baraj altına düşürülmesinin engellenmesine katkı sunulması çağrısında bulundu.

DİB tarafından yapılan açıklamada, “HDP’yi baraj altında bırakmaya yönelik her tür anti-demokratik uygulamaya karşı çıkmaya, cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve HDP’nin seçimlere eşit koşullarda girmesinin sağlanmasına, dayanışmayla baraj altına düşürülmesinin engellenmesine katkı yapmaya çağırıyoruz” denildi.

Dayanışmanın önemine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu seçimde muhalefet partilerinin gerek sandıkları korumaya gerekse de birbirlerini kollamaya yönelik dayanışmasına her zamankinden büyük bir ihtiyaç bulunmaktadır. AKP iktidarı, 24 Haziran baskın seçimiyle elde etmeye çalıştığı şey, tek adam rejiminin kurumlaşması için gereken son zaferin kazanılmasıdır. Bu zaferin önündeki en büyük engel ise, karşı karşıya olduğumuz matematiksel ve sosyolojik gerçeklikte HDP’nin barajı aşmasıdır. Çünkü HDP’nin baraj altına düşürülmesi demek, en az 60 milletvekilliğinin AKP’nin eline geçmesi, dolayısıyla tek adam rejimini garanti altına almak demek.”

‘HDP’nin ittifak dışında bırakılması demokratik duruşa darbe’

HDP’yi yapılan ittifakların dışında bırakmanın ‘demokratik duruşa darbe’ olduğunun belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“Tek adam rejimine karşı çıkan muhalefet partilerinin, iktidarın seçim oyunlarını etkisizleştirmeye yönelik gerçekleştirdiği dayanışma ve birliktelik çabaları Demokrasi İçin Birlik tarafından bugüne kadar ayırımsız bir şekilde desteklenmiştir. Ancak bu yönde atılacak adımların en büyüğü ve en işlevseli olan ‘sıfır baraj ortaklığının’, sürecin en kritik ve en mağdur partisi olan HDP’yi dışarda bırakarak kurulması, yaşamsal olan demokratik duruşa darbe vurduğu gibi, matematiksel olarak da, tek adam rejiminin engellenmesini çok ağır bir risk altına sokmuştur.”

‘T A M A M cevabını en güçlü şekilde vermeye çağırıyoruz’

Herkese en güçlü şekilde ‘Tamam’ demeye çağırıyoruz denilen açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı:

“Bu koşullarda Demokrasi İçin Birlik olarak, 24 Haziranda tek adam rejiminin engellenip demokrasiyi mümkün kılacak bir atılımın ancak HDP’nin barajı aşmasından geçtiği gerçeğinden hareketle, tüm demokrasi güçlerini ve yurttaşları, HDP’yi baraj altında bırakmaya yönelik her tür anti-demokratik uygulamaya karşı çıkmaya çağırıyoruz. Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve HDP’nin seçimlere eşit koşullarda girmesinin sağlanmasına, dayanışmayla baraj altına düşürülmesinin engellenmesine katkı yapmaya ve gerici baskı rejimine hep beraber hak ettiği ‘T A M A M’ artık cevabını en güçlü şekilde vermeye çağırıyoruz.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DİB / erken seçim 2018 / TAMAM /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.