tayyip-israil-latuff

Erdoğan’ın ‘vazgeçilmez sevda’sı: Kudüs Mitingi’nden 1 gün sonra İsrail’e 1 milyon varil petrol sevkıyatı!

Sol Defter- Haber - 20 Mayıs 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşgalci İsrail’in direnen Filistin halkına yönelik saldırıları karşısında hiçbir somut adım atmayan, muhalefetin İsrail ile anlaşmaların iptali için verdiği önergeleri birer birer reddeden Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı, Yenikapı’daki Kudüs Mitingi’yle ise konuyu tam anlamıyla seçim malzemesine dönüştürmüştü.

AKP iktidarının sessizliğinin arkasındaki başlıca sebeplerden olan İsrail’in gizli petrol tedarikçiliğinin, Kudüs Mitingi’nden sonra da devam ettiği anlaşıldı.

Cumhuriyet’in dünyadaki tüm tanker hareketlerini takip eden TankerTrackers sitesinden aktardığına göre; Türkiye, Yenikapı’daki Kudüs Mitingi’nden sadece bir gün sonra İsrail’e petrol sevkıyatının içinde yer aldı. Sitedeki haritada 19 Mayıs günü (dün) Ceyhan’dan İsrail’e 1 milyon varil gizli petrol sevkıyatı yapıldı.

Sevkıyatın yöntemi de yine aynı oldu, Port Said limanı rota olarak gösterilip tankerler son anda Aşkelon limanına yöneldi.

Saray medyasının, sevkıyatın olduğu günkü manşetlerinde ise “İslam dünyasının ortak tavrı Tel Aviv’i titretti” ifadeleri yer almıştı.

TankerTrackers.com🛢@TankerTrackers

Just in the nick of time, the POLIEGOS arrived as KRG exports dwindled over the past few days. We have documented her departing with roughly 1.05 million barrels on several of her recent trips: Italy, Israel, Greece. Tomorrow will be interesting!

  • Resmi Twitter'da görüntüle

TankerTrackers.com🛢@TankerTrackers

The POLIEGOS departed the KRG berth in Ceyhan earlier this evening with 1.037 million barrels and “OPL Port Said” as destination; which most of the time ends up being Ashkelon, Israel. Meanwhile, a diplomatic row took place this week between Turkey and Israel due to Gaza.

  • Resmi Twitter'da görüntüle

TankerTrackers.com🛢@TankerTrackers

OK, crew! Moment of truth coming up. Will she turn east to Ashkelon or southeast to Port Said as stated in her AIS broadcast? Let’s hear it!

  • Resmi Twitter'da görüntüle

TankerTrackers.com🛢@TankerTrackers

Looks like she did a hard turn towards Ashkelon after all. This is the first transfer of crude oil (1 million barrels) from a Turkish port to Israel we have identified since the diplomatic row began a few days ago. Trade deals remain ironclad regardless of geopolitics.

Ceyhan’dan giden petrol İsrail için neden önemli?

Arap ülkeleri 1973’ten bu yana İsrail’e petrol ambargosu uyguluyor. Dolayısıyla petrol ithalatı İsrail için ulusal güvenlik açısından en stratejik konulardan biri.

Uluslararası enerji uzmanlarının hesaplamalarına göre, İsrail’in ihtiyacı olan petrolün yaklaşık dörtte üçü Ceyhan’dan tankerlerle sevk edilen Irak Kürdistanı menşeli petrolle karşılanıyor.

Dolayısıyla Türkiye, bu ticarete “Dur” demesi halinde İsrail üzerinde en etkili olabilecek ülkelerden biri.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / İsrail / Kudüs Mitingi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.