velidmuallim

Suriye: SDG ile iletişim kurduk

Sol Defter- Haber - 2 Haziran 2018 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkedeki iç savaşta gelinen noktaya ilişkin kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi. Muallim, ülkenin kuzeyini ABD desteği ile kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile temas kurduklarını açıkladı; Türkiye’ye bazı eleştiriler yöneltti; ve ülkenin güneyindeki İran güçlerinin çekilmesi için ABD’nin Tanaf bölgesindeki askerlerini çekmesini şart koştu.

‘SDG İLE TEMAS KURDUK’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, hafta başında Russia Today ile söyleşisinde SDG’ye ‘Ya müzakere ya savaş’ resti çekmiş; ‘Suriye’de geriye kalan tek sorunun SDG olduğunu’ söyleyerek, “Müzakere kapılarını açmaya başladık…Bir seçeneğimiz, Suriyeliler olarak birlikte yaşamak. Bu olmazsa, o bölgeleri güç yoluyla özgürleştirmek zorunda kalacağız” ifadelerini kullanmıştı. SDG ise bu açıklamalara yanıtında askeri çözüme karşı olduklarını belirterek müzakereye yeşil ışık yakmıştı.

Velid Muallim bugün Şam’da düzenlediği basın toplantısında SDG ile gelinen noktayı açıkladı. Muallim, ‘Suriye hükümetinin SDG ile iletişim kurduğunu ama müzakere sürecinin henüz başlamadığını’ söyledi. Suriyeli bakan, SDG kontrolündeki Rakka kentinin de ‘yeniden inşa edilmesi ve herhangi bir yabancı varlığından özgürleştirilmesi gerektiğini’ belirtti.

‘ABD TANAF’TAN ÇEKİLMEDEN GÜNEYDE ANLAŞMA OLMAZ’

Muallim’in bir diğer çarpıcı açıklaması ise Suriye’nin güneyindeki İran güçlerinin çekilip çekilmeyeceği hakkındaydı. Muallim, Rusya’dan bir anlaşma sağlandığına dair gelen açıklamalara rağmen, güneydeki herhangi bir çekilme için ABD’nin de Tanaf’tan çekilmesini şart koştu. Muallim, “ABD güçleri Tanaf bölgesinden çekilmeden, Suriye’nin güneyi hakkında bir anlaşma yapıldığına dair hiçbir açıklamaya inanmayın” dedi.

‘TÜRKİYE SURİYE KENTLERİ ÜZERİNDE MÜZAKERE HAKKINA SAHİP DEĞİL’

Ülkelerindeki yabancı askerlerin varlığını gayrımeşru saydıklarını vurgulayan Muallim, Türkiye’ye de eleştiriler yöneltti. Suriyeli bakan, “Türkiye’yi bir düşman ve istilacı olarak görüyoruz. Ne Türkiye’nin ne de ABD’nin Suriye’nin kentleri konusunda müzakere yapmaya hakkı vardır. Topraklarımızın her bir santimetrekaresini özgürleştireceğiz” diye konuştu. (Gazete Duvar / Dış Haberler)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DSG / Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.