munbic_askeri_meclisi_anha_manset

Münbiç Askeri Meclisi: “Türkiye’nin askeri varlığını kabul etmeyiz”

Sol Defter- Haber - 6 Haziran 2018 - Dünya / Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo’nun Washington’da yaptığı görüşmelerin ardından duyurulan, Münbiç’te “güvenlik ve istikrarın sağlanması için” izlenecek 3 aşamalı yol haritasına Münbiç Askeri Meclisi’nden tepki geldi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Münbiç Askeri Meclisi, “Cerablus ve El-Bab’da Türk devleti destekli silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle gelen göçmenlerin fazlalığı bizler için büyük bir yük oluşturmuştur. Ayrıca Afrin ve El-Bab’da demografi değiştirme devam etmektedir ve bu durum BM tarafından da belgelenmiştir. Bu, bölgedeki barışı ortadan kaldırmak, bölge demografisini değiştirmek isteyen Türk devlet yönetimin bittiğinin işaretidir” dedi.

Münbiç Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derviş tarafından yapılan açıklamada ayrıca “YPG’nin danışman grubunun Münbiç’ten çekilmesi üzerinde mutabakat sağlanmıştır” denildi.

“ABD’den açıklama bekliyoruz”

Reuters haber ajansının aktardığına göre ise Şervan Derviş, yol haritası uyarınca ABD ile birlikte Türkiye askerlerinin konuşlanmasına ilişkin soruyu “Bunu kabul etmeyeceğiz” diye yanıtladı.

Derviş ayrıca, Münbiç Askeri Meclisi’nin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyondan yol haritası anlaşmasının ayrıntılarına ilişkin açıklama ve izahat beklediğini duyurdu.

Münbiç’in güvenliğini ve sınırlarını dış tehditlere karşı koruyabildiğini söyleyen Münbiç Askeri Meclisi, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) şemsiyesi altında yerel halktan Araplardan oluşuyor.

Öte yandan Pompeo-Çavuşoğlu görüşmesinde Münbiç yol haritasının onaylandığı açıklaması sonrası PYD’den de bir hamle geldi.

PYD: “Şam’a heyet göndermeye hazırız”

TEV-DEM ve PYD liderlerinden Aldar Halil, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın yönetiminin, ülkenin kuzeyinde özerk Kürt yönetimini kabul etmeye hazır olup olmadığına dair nabız yoklamak istediklerini, bunun için heyet yollamaya hazır olduklarını söyledi.

ABD’nin haber ajansı AP’nin haberine göre Halil, bunun ABD ile Türkiye arasındaki Münbiç anlaşmasına misilleme olmadığını ifade etti.

Daha önce Rusya’nın sponsorluğunda Suriye hükümetiyle görüşmelerden sonuç elde edemediklerini kaydeden Aldar Halil “Amaç Suriyelilerle Suriyeliler arasında çözüm geliştirip çatışmalarla savaşlara kapıları kapatmak olmalı. Barış ve istikrarla sonuçlanması herkesin çıkarına olur” şeklinde konuştu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / Münbiç / YPG /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.