demokratik_kuzey_suriye_federasyonu_yurutme_konseyi_es_baskanligi_anha

Demokratik Suriye Meclisi: Şam yönetiminin müzakere teklifini kabul ettik

Sol Defter- Haber - 11 Haziran 2018 - Dünya / Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, MSD tarafından yapılan açıklamada, “Suriye’de tarafların artık askeri bir yöntemin ve ara bulucu güçler eliyle yapılan pazarlıkların çözüm olmayacağını anladığı” belirtildi.

MSD’nin açıklamasında yeni bir anayasa çağrısı da yapıldı:

Suriye hükümeti görüşme kapılarını açma açıklamasını yapınca, biz tereddütsüzce bu yaklaşımı kabul ettik. Yeni bir imkanın sağlanması, Suriye’de akan kanın durdurulması, huzur ortamının sağlanması ve yeniden inşa çalışmalarının başlaması için Suriye hükümetinin Suriye’de taraflar arasında gerçekleşmesi öngörülen görüşmeler hakkındaki açıklamalarını olumlu bulduk.

Halkın tüm temsilcilerinin bir araya gelmesi, tek taraflı ve imha siyasetinin son bulması için anlaşma yoluna girilmesinden umutluyuz. Demokratik bir Suriye ve tüm kesimlerin eşitçe temsil edildiği bir anayasanın oluşması için tüm tarafların ortaklaşması gerçekleşmeden Suriye’de çözümün mümkün olmayacağını belirtmek isteriz.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran’da Washington’da bir araya gelmişti.

Görüşmenin ardından Türkiye ve ABD dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan açıklamada, iki ülkenin YPG kontrolündeki Münbiç konusunda bir yol haritasını onayladığı duyurulmuştu.

Çavuşoğlu 5 Haziran’da yaptığı açıklamada ise anlaşma kapsamında çekilecek olan YPG’lilerin silahlarını teslim ettikten sonra Münbiç’ten ayrılacaklarını söylemişti.

YPG de aynı gün Münbiç’te kalan son danışma gruplarının kentten çekildiğini açıkladı.

6 Haziran’da ise ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmaya tepki gösteren Münbiç Askeri Meclisi, kentte herhangi bir Türk askeri varlığını kabul etmeyeceklerini duyurdu.

ABD-Türkiye arasındaki anlaşmaya karşı harekete geçen Rojavalı yetkililer de Şam yönetimine müzakere çağrısı yaptı. TEV-DEM ve PYD liderlerinden Aldar Halil, MSD Eş Başkanı İlham Ahmed ile PYD’nin eski Eş Başkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim’den bu konuda arka arkaya açıklamalar geldi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Demokratik Suriye Meclisi (MSD) / Esad / Suriye / YPG /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.