onur_hamzaoglu_manset_12haziran2018-2

İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenleri, tutuklu Hamzaoğlu için sahnedeydi

Sol Defter- Haber - 13 Haziran 2018 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Okuma oyunu şeklinde hazırlanan tiyatroya Levent Tüzel, HDP İstanbul Milletvekili adaylarından Ahmet Şık, Oya Ersoy, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ve çok sayıda kişi katıldı.

Oyun öncesinde konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip şunları ifade etti:

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu akademik birikimi ile yaşamını halkın sağlığına adamış çok değerli bir bilim insanı, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler ara sında köprüler kurmuş bir araştırmacı, halkların ve emekçilerin hakları ve özgürlükleri için yıllarca mücadele veren bir aktivisttir. Onun birçok kimliği var.

Saip konuşmasının devamında şunları söyledi:

Bir başka barış savunucusu Selçuk Erez hocamız sözünü barıştan yana kullanmıştır. Kendisi yaratıcılık ve entelektüelizmi birleştirerek geçen yıl ‘Timsah’ oyunu ile barış akademisyenlerinin sorunlarını dile getirmiştir. Sanat yoluyla sözünü söyleyebilmiştir.

Hindistan ve çevre sorunları ile ilgili bir oyunun sergileneğini belirten Saip sözlerini şöyle tamamladı:

Onur Hamzaoğlu olmadığı için Hindistan’da birçok insan çevre sorunları nedeniyle hayatını kaybedecek. Bugün izleyeceğimiz oyunda bunu göreceğiz. Onur Hamzaoğlu gün oldu barış savunucusu oldu, gün oldu gerçek bir bilim aktivisti oldu. Arenalarda sözünü sakınmadan söyledi.

Saip’in konuşmasının ardından okuma oyunu sahnelendi. Oyunun hemen ardından sahneye çıkan Barış Akademisyenleri “Onur Hoca’ya özgürlük” pankartı açarak “Tamam” yazdı.

“Tutsak tutulan Onur’un kim olduğunu hatırlatmak için oynadık”

Oyunda yer alan Barış Akademisyeni Aslı Odman, Sendika.Org’a konuşarak oyunu şöyle değerlendirdi:

Onur hocanın tutsaklığını hatırlatmak için, tutsak tutulan Onur’un kim olduğunu hatırlatmak için mesleğimiz olmayan bir işi yaptık esasında. İşçi sağlığını, halk sağlığını, toplum yararına akademisyenliği, bilim insanlığının ne olduğunu hatırlattık. Tam da bu işin insanı biz olmadığımız için bu absürdlüğü oynamak istedik. Aynı şekilde Onur hocanın hapishanede olmasının absürdlüğü gibi. 19 Temmuz’da duruşması var… Hem seçimleri hem de Onur hocanın davasını unutmayın.

Onur Hamzaoğlu için okuma tiyatrosu sonrasında http://Sendika.Org ‘a konuşan Barış Akademisyeni Aslı Odman: “Onur hocanın kim olduğunu hatırlatmak, Onur hocanın tutsaklığını hatırlatmak için mesleğimiz olmayan bir şey yaptık”

İşte “Hamzaoğlu” adlı oyundan görüntüler:

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Halk Sağlığı / HDK / İTO / Onur Hamzaoğlu / TTB /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.