3-havalimani-insaati-isciler-yuruyus-13Subat2018-1

3. havalimanı işçilerinden 14 maddelik mektup: “Adımını atma Erdoğan!”

Sol Defter- Haber - 14 Haziran 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cengiz-Limak-Kolin-Mepa-Kalyon ortak girişim grubunun oluşturduğu İstanbul Grand Airport (İGA) tarafından inşaatı süren 3. havalimanı, Erdoğan iktidarının projeyi bir an önce hayata geçirme isteğinin basıncı sonucunda taşeron şirketlere bağlı çalışan yüzlerce işçinin kanı üzerinde yükseliyor.

Güvencesiz, güvensiz ve ağır çalışma koşulları altında resmi kayıtlara göre 30’dan fazla, gerçekte ise çok daha fazla işçinin yaşamını yitirdiği inşaatta ödemeleri geciken işçiler son olarak vinç eylemi yapmış, ertesi gün ise iş bırakmıştı.

soL’un haberine göre; 3. havalimanı işçileri, 22 Haziran’da inşaat alanına gelerek gövde gösterisi yapmaya niyetlenen Erdoğan’a 14 maddelik bir mektup yazdı. İşçilerin mektubu şöyle:

Adımını atma Erdoğan, yüzünü görmek istemiyoruz!

Bizler 3. Havalimanı işçileriyiz. 3. Havalimanı’nda ağır koşullarda çalışıyor, insanlık dışı şartlarda barınmaya çalışıyoruz. İkiyüzlü iktidarınızın biz işçiler üzerinde dönem dönem dayanılmaz boyutlara varan, büyük bir baskısı var.

Bugünlerde yine sen seçim öncesi 3. Havalimanı’na gelip iki saat şov yapacaksın diye:

 1. Biz işçiler bayramsız seyransız haftanın yedi günü, günde on iki saati aşkın sürelerde zorla çalıştırılırız.
 2. Patronlar kural tanımazlar. İş kazası ve iş cinayetleri umurlarında olmaz. Bizim hayatımız sizler için önemsizdir. Biliriz.
 3. Patronlar işçi sağlığı ve güvenliğini umursamaz. Onlar sadece ve sadece kar oranlarına bakarlar.
 4. Yanı başımızda çalışan, belki az önce beraber yemek yediğimiz arkadaşımız hayatını kaybeder, sanki hiçbir şey olamamış gibi devam etmemizi ister, üstünü örtersiniz.
 5. Bizim gözümüzün önünde sakat kalan, hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımızı yalanlarsınız, inkâr edersiniz.
 6. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Üçüncü Havalimanındaki ölümler araştırılırsın dendiğinde ret oyu kullanırsınız.
 7. Bizlerin daha rahat ve sağlıklı alanlarda yaşayabilmemiz için gereken kamp alanları yerine, işçi kampının göbeğine “Arabuluculuk Merkezi” açar, bizlerin tazminatlarına bile göz dikersiniz.
 8. Mesai yapmak istemediğimiz zaman ise tazminatsız işten çıkarılmak ile tehdit edersiniz.
 9. Utanmadan sıkılmadan Üçüncü Havalimanı işçi kampını kamuoyuna örnek olarak gösterirsiniz. Sosyal medyaya, televizyon kanallarına tanıtım filmleri koyar, göz boyamaya kalkarsınız. Kadraja ise kaldığımız odalarda kanalizasyon kokusundan uyuyamadığımızı, tahtakurularını, tuvaletlerde gezinen hamam böceklerini, yemekhanelerde bitmek bilmeyen mide bulandırıcı kokuları, 45 dakikayı aşan yemek sırasını almazsınız.
 10. Tıkış tıkış olmuş servislerde güne başlar, inşaat sahasına gidebilmek için balık istifi oluruz.
 11. İki ay boyunca maaş alamayız, maaşımız asgari ücretten gösterilir, buna karşı hakkımızı arayıp iş durdurunca ise vatan hainliği ile suçlarsınız.
 12. Ülkemizin değerlerini, taşını toprağını işleyen, verdiği emeğin karşılığını isteyen biz işçiler değil, bu değerleri karlarına kar olarak katanlar ve onlara peşkeş çekenler vatan hainidir.
 13. Senin burada, adımını atacağın her yerde, ülkenin her köşesinde olduğu gibi, biz işçilerin kanı ve alınteri olacak!
 14. Üçüncü Havalimanı işçileri olarak sözümüz net ve açıktır. Adımını atma Erdoğan, yüzünü görmek istemiyoruz! Sayende anladık ki, bu sömürü düzenini değiştirmeden bize rahat yok!

Üçüncü Havalimanı İşçileri

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 3. Havalimanı İnşaatı / inşaat işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.