Yasaklanan DİSK'in Sesi.jpg

DİSK’in Sesi yasaklanamaz…

Sol Defter- Haber - 21 Haziran 2018 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in Sesi dergisinin ’16 yılda işçiler neler kaybetti?’ başlıklı özel sayısının dağıtımı İzmir Konak İlçe Seçim Kurulu tarafından yasaklana ilişkin açıklama yaptı.
DİSK’in Sesi dergimizin özel sayısını ‘hükümet karşıtı’ olarak değerlendiren ve dağıtılmasına yasak koyan İlçe Seçim Kurulunun aldığı kararın siyasi, hukuksuz ve antidemokratik olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Öncelikle sendikalara siyasi faaliyet yasağı getiren anayasanın 52. Maddesi 1995’te yürürlükten kaldırılmıştır. İlçe Seçim Kurulunun bu kararı, 12 Eylül ile getirilen yasağa dönüş anlamı taşımaktadır” diye hatırlattı.
Dağıtımı yasaklanan DİSK’in Sesi, yasal bir dergi olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, “Yüksek Seçim Kurulu’nun basın yayın organlarına yaptırım yetkisi kaldırılmışken, DİSK’in dergisine yönelik dağıtım yasağı hukuksuzdur” dedi.
Dergimizin özel sayısında son 16 yılda işçilerin çalışma yaşam koşullarındaki olumsuz değişim, verilerle gözler önüne serildiğini ifade eden Çerkezoğlu, bu verilerin işçilere duyurulması işçi sendikalarının ve konfederasyonların görevi olduğunu vurguladı. Çerkezoğlu, “Öte yandan işçilerin çalışma ve yaşam koşullarındaki olumsuz gelişmelerin gözlerden uzak tutulması ne zamandan beri seçim kurullarının görevidir?” diye sordu.
Ücret geliriyle yaşayanlar ülkenin dörtte üçünü oluşturmaktayken, işçilerin sözünü söylemesine yasak koymak, seçim sürecindeki antidemokratik uygulamaların devamı niteliğinde olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Bu yasak DİSK’in ‘Ülkemizde kurulmak istenen yeni rejim, ücretiyle yaşamaya çalışanlar ve dar gelirliler için, yani ‘Cumhur’un çoğunluğu ve Cumhuriyetin geleceği için tehdittir’ tespitini bir kere daha haklı çıkarmıştır” diye belirtti.
Konak İlçe Seçim Kurulu tarafından yasaklanmak istenen sözlerinin, 6 milyonu aşan işsizlerin sözü olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, “Bildirilerimizi dağıtımına yasak koyarak işsizlik gerçeğini gizleyemezsiniz” dedi.
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Yasaklanmak istenen sözümüz, asgari ücretlilerin sözüdür! Asgari ücretin ekonomik büyümeden pay alamadığı, yıl başından bu yana reel olarak eridiği, açlık sınırının altında olduğu gerçeğinizi yasaklarla saklayamazsınız.
“Sözümüz, grevleri yasaklanan işçilerin sözüdür! ‘OHAL’den istifade’ yasaklanan 7 grev ile işçinin aşına, ekmeğine göz dikenlerin kim olduğunu bu yasağınızla unutturamazsınız.
“Sözümüz, 16 yılda iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 21 bini aşkın işçinin ve ölümüne çalışmaya zorlanan milyonların sözüdür. Kar hırsıyla artan iş cinayetleri gerçeğini bildirilerimize koyduğunuz yasakla gözlerden kaçıramazsınız.
“Sözümüz, geçinemeyenlerin, borçluların, hayat pahalılığı ile baş edemeyenlerin, evine ekmek götürmekte zorlananların sözüdür! ‘Geçinemiyoruz’ isyanını bu yasak ile gizleyemezsiniz.
“Bu yasak ile bir kere daha görülmüştür ki, 24 Haziran 2018 işçiler için bir dönüm noktasıdır.
“‘OHAL’den istifade’ grevlerin yasaklandığı, mahkemelerde, sokaklarda, meydanlarda hak aramanın engellendiği/sınırlandırıldığı bir düzene TAMAM diyoruz.”
Yasaklanan DİSK’in Sesi gazetesine buradan ulaşabilirsiniz.
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DİSK / yayın yasağı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.