kadınlarsenato

Senato’yu işgal eden 600 kadın gözaltına alındı!

Sol Defter- Haber - 29 Haziran 2018 - Dünya / Güncel Politika / Kadın Hareketi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

DUVAR – Başkan Donald Trump’ın göçmenlere karşı sert tavrının ve çocukları sınırda ailelerinden ayırma politikasının büyük tartışma yarattığı ABD’de, yüzlerce kadın dün bir Senato binasını işgal etti. Eylemcilerden 600’ü gözaltına alındı.

Kadınlar, kadın hakları örgütlerinin çağrısıyla Senato binalarından birine beyaz giysilerle geldi; yere oturup kendilerini, yetkililerin sınırda ailelerinden ayrılan çocuklara verdiği metal renkli battaniyeleri andıran örtülerle sardı. Kadınlar, “Yüksek sesle söyle, açıkça söyle, göçmenler burada hoş karşılanır” diye slogan attı.

Polisin binayı terk etmeleri yönündeki uyarılarına kulak asmayan kadınlar, Trump yönetiminin politikalarına yönelik eleştirileriyle tanınan bir dizi Demokrat senatörün telkinlerini de dinlemedi. Sonuçta polisin eylemcileri Senato binasından çıkarması 90 dakika sürdü. Organizatörler 630 kadının gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınanlar arasında, eylemcilere katılan Demokrat Senatör Pramila Jayapal da vardı. Polis, bu kişilerden 575’inin izinsiz gösteri yapmakla suçlandığını ve serbest bırakılacağını açıkladı. (Dış Haberler)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / Donald Trump / göçmen politikası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.