rusya-isci

Rusya’da emeklilik reformu endişelendiriyor

Sol Defter- Haber - 2 Temmuz 2018 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Emeklilik yaşının kademeli olarak, kadınlar için sekiz yıl arttırılarak 63’e çıkarılması, erkekler için ise beş yıl arttırılarak 65 yaşına çıkarılması öngörülüyor. Emeklilik maaşının zaten düşük olduğu ve ortalama ömrün erkekler için 66, kadınlar için 70 yıl olduğu bir ülkede, reform tepkilerin artmasına neden oldu. Devlet Başkanı Vladimir Putin, şimdilik hükümetin bu alandaki projelerine mesafeli bir izlenim veriyor. Daha önceki teşebbüsler Putin tarafından veto edilmişti.

Rus kadınlar için emeklilik yaşı, mevcut durumda işin sona ermesi anlamına gelmiyor. Düşük olan emeklilik maaşı ile zaten düşük olan çalışma ücretleri tamamlanarak aile geçimi sağlanmaya çalışılıyor. Ancak emeklilik yaşı geldiğinde kadınlar için iş pazarı kapılarını kapatıyor ve bu nedenle küçük işlerle yetinmek durumunda kalıyor.

Tatiana Voloşkova, “Belli bir yaştan sonra bir kadın için iş bulmak çok zor. Kadınlar emeklilik maaşı almamak ve iş bulamamaktan korkuyorlar” diyor. Muhasebeci olarak çalışmaya devam eden Voloşkova, aynı zamanda 17 bin ruble (233 bin euro) emeklilik maaşı alıyor. Muhalefetin öne çıkan isimlerinden Aleksey Navalny de kendi blog sayfasında birçok kentte emeklilik reformuna karşı sokaklara çağırırken, reformun birinci mağdurlarının kadınlar olduğunu belirtti.

Çalışma koşulları ağır

Reform yanlıları, Avrupa’daki emeklilik yaşının Rusya’dakinden daha yüksek olmasına sığınırken, karşıtları Rusya’daki çalışma koşullarının daha zor ve emeklilik ücretinin çok daha düşük olduğunu belirterek tepki gösteriyor. Emeklilik reformuna karşı öfke henüz büyük eylemlere dönüşmedi. Dünya Kupası karşılaşmaları nedeniyle, protesto hakkı ciddi bir şekilde kısıtlandı.

Ancak kamuoyu yoklamalarında bu reform projesinden dolayı, ülkedeki popülaritesi çok yüksek olan Putin’e güvenin birkaç puan düştüğü görüldü. İnternet ortamında yayınlanan bir dilekçe kampanyasında da Putin’e çağrı yapılarak, reform projesinden vazgeçilmesi istendi. 2.5 milyona yakın Rus, dilekçeyi imzaladı. Dilekçe kampanyasını başlatan sendikanın başındaki isim olan Boris Kratşenko, “Rusya’da eylemler başlayacak” dedi.

MOSKOVA – Yeni Yaşam

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Emeklilik Yaşı / Rusya /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.