ticaret-savaşı

Çin: Tarihin en büyük ticaret savaşı başladı

Sol Defter- Haber - 6 Temmuz 2018 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başladı. Çin yönetimi ise ülke çıkarlarını korumak için ABD’ye cevap vermek gerektiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘adaletsiz ticaret uygulamaları’ suçlamasıyla Çin menşeli teknoloji ürünlerine uygulama kararı aldığı 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü, daha önce açıklandığı gibi Vaşington yerel saatiyle 00.01’de resmen hayata geçti.

Çin’in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan yüzde 25’lik ek gümrük vergisi, nükleer reaktörler, gaz türbinleri, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, fırınlar ve ticari bulaşık makineleri gibi 34 milyar dolar değerindeki 818 ürünü kapsıyor. Beyaz Saray, 16 milyar dolar değerindeki 300’e yakın ürünü içeren ikinci bölümün de bu ayın üçüncü haftasında yürürlüğe girmesinin planlandığını açıkladı.

Çin yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise, ABD’nin ‘tarihin en büyük ticaret savaşı’nı başlattığı kaydedilirken, “Çin de kendi ülkesinin ve halkının temel çıkarlarını korumak için buna karşılık vermeye mecbur kalacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Kısasa kısas

ABD’de Donald Trump yönetiminin Mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başlayan süreçte ABD ve Çin gümrük vergilerini ‘kısasa kısas’ yöntemiyle artırıyor. Çin, Vaşington’ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirilmesi kararını aldı. Bu gelişmenin hemen ardından ABD yönetimi, Çin’in, ABD merkezli şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetlerde bulunduğunu iddia ederek bini aşkın Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Yeni Yaşam / HABER MERKEZİ 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / Çin / dünya ticareti /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.