irak-ikby-ic

Irak’ta oylar elle sayıldı, yüzde 50 fark çıktı…

Sol Defter- Haber - 7 Temmuz 2018 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Irak’ta 12 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin sonuçlarına ilişkin tartışma sürüyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı da olan İyad Allavi, Kerkük’te oyların itiraz üzerine elle sayılmasıyla yüzde 50 oranında hile tespit edildiğini açıklayarak seçimin tekrarlanmasını istedi.

Irak Ulusal İttifakı Başkanı ve eski başbakanlardan olan Allavi Twitter’da şu ifadeleri kullandı:“Kerkük’te elle sayımda ifşa olan farkın yüzde 50’yi geçmesi, seçimlerdeki sahtekârlığı tasdikledi. Bu, halka karşı işlenen ve gözardı edilemeyecek bir suç. Irak, yeniden seçime.”

Ayad Allawi

@AyadAllawi

The percentage of discrepancies revealed by the manual recount in exceeded 50% affirming the farce of the elections. This is a crime against the people that cannot be ignored. -election

Irak’taki seçimlerin ardından özellikle Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden ve Kerkük’ten hile iddiaları yükselmiş, bir dizi noktada oyların elle yeniden sayılmasına karar verilmişti. Yüksek Seçim Kurulu bu yeni sayım sürecinin resmi sonuçlarına dair henüz açıklama yapmış değil. (Gazete Duvar / Dış Haberler)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Genel Seçimler / Irak /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.