soma oturma eylemi 2

Somalı ailelerden karar duruşmasına çağrı

Sol Defter- Haber - 8 Temmuz 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Soma’da 13 Mayıs 2014 günü gerçekleşen ve 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan katliamla ilgili açılan davada, katliamın üzerinden geçen dört yılın ardından karar açıklanacak. 9 Temmuz günü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davaya, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları çağrı yaptı.

Katliamda yaşamını yitiren Bilal Malkoç’un babası Emre Malkoç ve Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak basına ve kamuoyuna kararın açıklanacağı duruşmaya katılmaları için çağrı yaptı.

Madenci Evi@MadenciEvi

Soma Katliamında evlatlarını yitiren ailelerin sesine kulak verin!
9 Temmuz Pazertesi günü Saat 09.00da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan “KARAR” Duruşmasına Dayanışmaya Gel! @Halkevleri @OyaErsoy @velisacilik @sahmetsahmet @eczozgurozel @aktasdilsat @nurigunay_HE

Madenci Evi@MadenciEvi

Son sözü aileler emekten yana olanlar söyleyecek! Ailelere kulak ver 9 Temmuz’da davaya gel! @Halkevleri @sendika_org @OyaErsoy @eczozgurozel

Sanıklar için ne kadar ceza isteniyor?

5’i tutuklu 51 sanıklı Soma Davası’nda, hiçbir kamu görevlisi yargılanmazken, katliamın ardından “Asıl patron benim” diyen Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan uzun süre davaya dahil edilmemişti. Avukatların çabaları ve yapılan suç duyurusu ile katliamdan 2 yıl sonra, 2016 yılının kasım ayında dosyaya sanık olarak eklenen Gürkan hakkında taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan ceza isteniyor.

Geçtiğimiz duruşmalarda savcılık, verdiği mütalaada 51 sanığın 34’ünün beraatini, 18 sanığın ise cezalandırılmasını istemişti. Hakkında ceza istenen 18 sanığın 11’i hakkında bilinçsiz taksirden ceza istenirken yedisi hakkında ise bilinçli taksirden ceza istenmişti. Mahkemenin bu mütalaa çerçevesinde karar vermesi halinde sanıklar en fazla 22,5 yıl hapis cezası alacak. Mağdur-müşteki aileler ve avukatları ise sanıkların olası kasttan cezalandırılmalarını talep ediyor.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / Soma Madencilik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.