pasco-assan-direnisi

Posco Assan işçileri mahkemeyi kazandı!

Sol Defter- Haber - 26 Temmuz 2018 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Birleşik Metal-İş Sendikasından yapılan açıklama şöyle:

Bugün 26 Ağustos 2018 tarihinde Kocaeli 3. İş Mahkemesinde görülen duruşmada;

“Feshin geçersizliği ile İŞE İADEye, işten çıkarılmanın asıl nedeni SENDİKAL neden olduğundan bir yıllık ücretleri tutarında sendikal tazminat ödenmesine karar verildi.”

İzmit’te faaliyet gösteren POSCO ASSAN TST ÇELİK SANAYİ A.Ş işyerinde örgütlenme faaliyetleri sonucunda çalışan işçiler, yoğun çalışma, iş baskısı, düşük ücretler, iş kazası riskleri gibi temel sorunların çözümü için Anayasa’nın kendilerine tanıdığı hakkı kullanarak sendikalı oldular. Posco Assan işçileri sendikamız Birleşik Metal-İş’te örgütlendiler.

Dünya çelik devi PASCO’da sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren işçiler üzerinde baskı uygulamaya başladı.

Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldı.

Bu süreçte yaşanan hukuksuzluklara bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespitini iki aya yakın süre bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespiti yazdı. Oysa başvuru tarihinde sendikamız, yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahipti. Üstelik sendikamızın çoğunluğu Bakanlık tarafından da tespit edilmişti. Ama her ne hikmetse başlangıçta yazılan çoğunluk tespiti bekletildi ve tespit iki ay sonra birden “yetkisizliğe” dönüştü.

İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, sadece Anayasamız’da değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır.
Sendikamız o dönem yaptığı açıklamalarda; ülkemizde Anayasa ve yasaların işverenlerin talimatıyla rafa kaldırılmasına izin vermeyeceğimizi, POSCO ASSAN işçilerinin hak mücadelesini onların temsilcisi olarak ve onlarla birlikte sürdürmeye ve işçilerin haklı mücadelesinin takipçisi olma sözünü vermişti.

Bugün (26 Temmuz 2018) Kocaeli 3. İş Mahkemesinde görülen duruşmada; kazanan taraf işçiler oldu. Mahkeme işçilere işe iade ve sendikal tazminat hakkına hükmetti…

pasco-assan-karari

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / işe iade davası / sendikal tazminat davası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.