Sise-Bingöl

Sise Ana, 76 yaşında… hasta tutsaklar serbest bırakılsın!

Sol Defter- Haber - 29 Temmuz 2018 - Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

76 yaşındaki hasta tutsak için cezaevinde kalabilir raporu!

Mezopotamya Ajöansı / Deniz Tekin

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 76 yaşındaki Sisê Bingöl’ün yaşadığı sağlık sorunları her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Yaşlılığa ve cezaevi koşullarına bağlı kalp, karaciğer, mesane rahatsızlığı, yüksek tansiyon, şeker ve böbrek hastalığı tanısı konulan Bingöl’ün cezasının infazının durdurulması için avukatlarının yaptığı bütün başvurular reddedildi. Muş Devlet Hastanesi, Bingöl için “Cezaevinde hayatını tek başına idame ettiremez” raporu verirken; Adli Tıp Kurumu ise oy çokluğuyla aldığı kararla Bingöl için “cezaevinde hayatını tek başına sürdürebilir” raporu verdi. Sağlık sorunları ağırlaşan Bingöl, Adalet Bakanlığı’na başvurarak yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle cezasının ertelenmesini talep etti.

Hastalıkları var ama cezaevinde kalabilir

Bunun üzerine Bingöl’ün yaşadığı sağlık sorunlarının cezaevinde kalmasına engel olup olmadığının tespiti için geçtiğimiz Mayıs ayında Tarsus Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Tarsus Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu, böbrek, şeker ve tansiyon hastalıklarını tespit ettiği Sise Bingöl’ün cezaevinde kalabileceğine dair rapor hazırladı.

Raporda, Bingöl için şu ifade ve tespitlere yer verildi: “Heyetimizce yapılan muayenesinde diyabetes mellıtus (şeker hastalığı)+ hipertansiyon+ grade 1-2 renal parankimal (böbrek rahatsızlığı) hastalık mevcut olup, rahatsızlığı hastalık niteliğindedir. Cezasının tehiri gerektirmez. Cezaevinde kalması hayati tehlike arz etmez. Durumu bildirir rapordur.” Kurul, Bingöl’ün hastalığının neden kaynaklandığını teşhisini koymadan rapor vermesi dikkat çekti.

‘Bu rapor tıp etiğiyle bağdaşmıyor’

Sise Bingöl’ün avukatı Gülşen Özbek, birçok hastalığı olan ve her geçen gün sağlık durumu kötüleşen müvekkili için cezaevinde kalabilir raporu verilmesini değerlendirdi. Özbek, “Sise Bingöl’ün yaşı ve sağlık durumu nedeniyle cezaevinde yaşam olanakları bulunmadığından cezaevi idaresine yaptığımız başvuru sonucunda, sağlık durumunun tespiti için Tarsus Devlet Hastanesine sevk edildi. Bingöl’ün çok ciddi sağlık sorunları olmasına rağmen, onu muayene eden sağlık kurulu, Bingöl’ün birçok hastalığını tespit etmesine rağmen, ‘cezaevinde kalmasına engel yoktur’ şeklinde rapor verdi. Bingöl’ün bunca hastalık tanısı varsa nasıl olur da cezaevinde kalmasına engel hal yok. Üstelik raporda yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve böbrek kanseri olduğu belirtiliyor. Bu rapor, tıp etiği ile asla bağdaşmıyor. Bilimsel ölçütlerden uzak tamamen düşman mantığı ile yaklaşımın bir sonucudur. Rapora karşı gerekli yasal itiraz yollarına başvuracağız” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: hasta tutsaklar / Muş / Sise Bingöl /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.