altin-iplik

Altın İplik işçileri: İnisiyatif alıp mücadele edersek kazanabiliriz

Sol Defter- Haber - 1 Ağustos 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tuncay SAĞIROĞLU
Evrensel / Çerkezköy

Altın İplik işçilerinin ücretlerinin ödenmesi talebiyle fabrika içinde yaptıkları yürüyüş sonuç verdi. Patron aynı gün ödemeyi yaptı. TEKSİF’te örgütlenen işçiler, “Bir taraftan patrona karşı mücadele ederken diğer taraftan da atıl olan sendikal anlayışa karşı da mücadele ediyoruz” dedi. İnisiyatif almanın önemine dikkat çeken işçiler, fabrikada sağladıkları birlik sayesinde sorunların çözümü için tüm işçilerin ortak hareket edebildiğini dile getirdi.

Temmuz ayının başında almaları gereken haziran ücretlerinin bir kısmı ödenmemişti. Ücretlerin bir kısmını iki ayrı parçada alan Altın İplik işçilerine son bölüm ise ödenmedi. Bunun üzerine önceki gün sabah işe başlarken yemekhanede toplanan gündüz vardiyası işçileri, idari binaya kadar yürüdü. Burada açıklama yapan işçiler ücretler ödenmezse eylemlerine devam edeceklerini söylediler.

HARÇLIK GİBİ ÜCRET İŞE YARAMIYOR

Eylem üzerine kalan ücretler gün içinde hemen bankaya yatırıldı.”Bazen gecikse de her ay düzenli ödenen ücretler bu ay parça parça ödenmeye başladı. Harçlık gibi aldığımız ücretler zaten hiçbir şeye yaramadı. Ücretimizin kalan kısmı temmuz ayı bitmesine rağmen ödenmemişti” diyen bir Altın İplik işçisi şöyle devam etti:

“Eylem yapmaktan başka yol kalmadı. Sabah işe geldiğimizde iş başı yapmadan yemekhane önünde toplanıp, idari binaya kadar yürüdük ve taleplerimizi yönetime ilettik. Burada kararlı olduğumuzu gören yönetim hemen kalan ücretlerimizi yatırdı.”

İŞÇİ HEP KAYBEDİYOR

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürüten Altın İplik’te 2018 yılının başına kadar 1300 işçi çalışırken, şimdi 1000 civarı işçi bulunuyor. İşler durgun olduğu dönemde işçilere zorunlu olarak yıllık izinlerini kullandıran patron, şimdi de durgunluğun bütün yükünü işçilere yıkmak istiyor. “İşler açık olduğunda gece gündüz asgari ücrete çalışırken de geçinemiyordu. İşler biraz durulduğunda ise yine fatura işçiye kesiliyor” diyen bir Altın İplik işçisi, hep kendilerinin kaybettiğini söyledi.

HEM PATRONA HEM DE ATIL SENDİKAL ANLAYIŞA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ

Altın İplik işçileri uzun süredir TEKSİF Sendikasında örgütlenme çalışması yürütüyor. Çoğunluk sağlayan sendika, sözleşme yetkisi almak için Çalışma Bakanlığına yaptığı tespite olumlu yanıt aldı. Ancak patron tespite itiraz etti. Bir taraftan mahkeme sürecinin bitmesini bekleyen işçiler, diğer taraftan mücadeleye de devam ediyor. Patronun itirazını geri çekmesi için bazı eylemler yaptıklarını ancak TEKSİF yöneticilerinin bu eylemlerin devam etmesini engellediğini söyleyen işçiler “Bir taraftan patrona karşı mücadele ederken diğer taraftan da atıl olan sendikal anlayışa karşı da mücadele ediyoruz” dediler.

Sendikaya üye yapmak için çok çaba harcadıklarını söyleyen işçiler sendikaların bu tutumunun işçiler içinde güvensizliği arttırdığını belirttiler. Hak ararken de sendikalaşırken de her aşamada işçilerin inisiyatif alması gerektiğini belirten bir işçi “Biz birliğimizi kendi içimizdeki örgütlülüğümüzden dolayı koruduk. Bu eylemleri sendikadan bağımsız, hatta habersiz bizler örgütleyerek yaptık. Bu şekilde hareket edince eylemlerimize sendika üyesi olmayan işçiler de katılıyor. Ortak sorunlarımızın çözümü için birlikte hareket edebiliyoruz” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sendika bürokrasisi / TEKSİF / tekstil işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.