Foreign-policy

Erdoğan’ın ekonomik reformları işe yaramayacak

Sol Defter- Haber - 25 Ağustos 2018 - Dünya / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ABD’nin ünlü Foreign Policy dergisinden Esther Owens ‘ın “Erdoğan Türk Lirası’nı reforme etmeye hazır”yazısında, TL’deki değer kaybına karşı “dış güçler” argümanının bir süre etkili olsa da, AKP seçmenlerinin birikimlerinin erimesinin sürmesi halinde Erdoğan’a desteğin azalacağı savunuldu. Owens faiz oranlarını artırılmamasıyla ilgili şunlarrı yazdı: “Erdoğan’ın faiz oranlarına müdahalesi Merkez Bankası’nın bağımsızlığını zedeliyor. Maalesef destekçileri bu durumu kavrayamıyor ya da görmek istemiyor, aksine Erdoğan’la beraber hayali düşmanlara saldırıyorlar. Lira değer kaybetmeye devam ederken, bu taktikler sonsuza dek işe yaramayacak. Er ya da geç Erdoğan’ın gerçek bir reforma ihtiyacı olacak. “ Geçtiğimiz haftalarda Türk Lira’sında yaşanan düşüşün ardından Recep Tayyip Erdogan’ın vatandaşlara yönelik döviz mevduatlarını bozmaları çağrısını “Türk Lirası’nın onurunu kurtarma” hamlesi olarak değerlendiren Owens, Erdoğan’ın bu hamlesinin tutmayacağını öne sürdü. Owens, Erdoğan’ın liraya yönelik daha büyük çaplı reformlara başvurması gerekeceğini ve bunun da daha fazla kaos anlamına geleceğini yazdı.

‘Yeni bir para’

Ünlü ekonomist, Erdoğan tarafından, “ülkeyi utançtan kurtarmak ve Lira’nın itibarını geri kazandırmak olarak pazarladığı” bu hamlelerin şansına Türkiye ekonomisine bir kaç yıl da olsa daha güçlü bir görünüm verdiği, ayrıca Erdoğan’ın otoritesini muhafaza etmesine olanak sağladığı belirti. Tüm bu değişikliklerinin sağlam bir para politikasından öte milliyetçi duruşla alakalı olduğu belirten Owens, Erdoğan’ın asıl amacının gücünü sağlamlaştırmak ve tabanının desteğini perçinlemek olduğunu ve Erdoğan’ın bu politikasının işe yaradığını belirtti. Owens, “Bu nedenle Erdoğan, yeni para bastırmak ve ya bir kaç sıfır daha eksiltmek gibi yeni reformlarla milliyetçi kesimin desteğini arttırmak ve liraya olan inancı tazelemek gibi olumlu sonuçlar öncekiler gibi sonuçlar doğuracağı yanılgısında olabilir” ifadeleri kullanıldı.

‘Boykot listesi’

Erdoğan’nın milli hassasiyetlerden faydalanacağını belirten Owens şöyle devam etti: “Lira’nın çöküşünden ve Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarından ABD’yi, iPhone’ları ve sahte haberleri sorumlu tuttu. Hatta partisi, Estee Lauder kozmetik ürünleri, Cheetos ve Febreze gibi ABD ürünlerine boykot kararı aldı. Ancak boykot listesi stratejik bir yaptırım sisteminden ziyade Erdoğan’ın alışveriş merkezinde gezerken gördüklerinin derlemesine benziyor.”

‘Erdoğan’ı dinlemeyecekler’

Ünlü ekonomist Owens analizini şöyle sonlandırıyor: “Lira değer kaybetmeye devam ederken, bu taktikler sonsuza dek işe yaramayacak. Er ya da geç Erdoğan’ın gerçek bir reforma ihtiyacı olacak. Aksi takdirde seçmenler arasındaki popülaritesini kaybedecek. Erdoğan çoktan halkı ‘şeytani faiz oranlarına’ karşı ayaklandırarak yeni bir kaynak arayışına başladı. Ama Türkler birikimlerini kaybettikçe, Erdoğan’ı sadece bir süre dinleyecektir.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: dolar fiyatı / TL /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.