idlip-tsk

Rusya: Militanların imhası konusunda Şam’ın yanındayız

Sol Defter- Haber - 31 Ağustos 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya’da devam eden Avrupa Birliği (AB) Gayriresmi Dışişleri Bakanları (Gymnich) toplantısı öncesi basına yaptığı açıklamada, çok taraflı görüşmelerde bulunacakları bilgisini paylaşarak, yalnız AB ve aday ülkeler arasındaki konular değil, ortak konuların da görüşüleceğini anlattı.

“İdlip saldırısını önlemek için çaba sarf ediyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, “İdlip’te saldırı olacağına ilişkin bir endişe var, biz de bu saldırıyı durdurmak için çaba sarf ediyoruz. Bildiğiniz gibi Savunma Bakanımız ve MİT Başkanımızla Moskova’ya da gittik. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Türkiye’ye geldi. İran’da üçlü zirve var Soçi formatında. Diğer muhataplarımızla da konuşuyoruz, böyle bir saldırı Suriye için, İdlip için felaket olur” diye konuştu.

Üç buçuk milyon sivilin İdlip’te bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, “Burada bir grup ekstremist var. Başından beri biz bunları biliyoruz. Halep ve diğer yerlerden özellikle gönderildi. Bu grupların diğerlerinden ayrılması ve bunların etkisiz hale getirilmesi için de birlikte çalışmamız lazım. En etkin ve en sağlıklı yöntem budur. Aksi taktirde insani bakımdan, güvenlik ve Suriye’nin geleceği, siyasi çözüm bakımından ciddi problemler olur” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov: Suriye, topraklarındaki militanları defetme hakkına sahip

Çavuşoğlu’ndan birkaç saat sonra konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Suriye’nin İdlip kentindeki eylemlerini gizleme planı bulunmadığını söyledi. Lavrov, Suriye hükümetinin topraklarındaki militanları defetme hakkına sahip olduğunu da belirtti.

Lavrov, “Rusya ve Türkiye arasında mutabakat sağlanıp sağlanmayacağından söz ettiniz ancak Suriye’yi unuttunuz. Bu, her şeyden önce egemenliğini sağlama, militanları topraklarından def etme ve imha etme hakkına sahip Suriye’deki meşru hükümeti ilgilendiriyor” dedi.

“İdlip’teki militanlar ılımlı muhalifleri işbirliğine zorluyor”

Lavrov, İdlip’teki militanların çeşitli yollara başvurarak ılımlı muhalifleri işbirliğine zorlamaya ve muhalifleri militanlardan ayırma sürecine karşı koymaya çalıştığını ifade etti.

“Militanlar, ayırma çalışmalarına karşı koyuyor. Sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak istiyorlar ki bu, başlı başına bir savaş suçu” diye devam eden Lavrov, “Militanlar, finansal yöntemlere, korkutma ve hükümetle diyalogdan söz edenleri infaz etme de dahil çeşitli yollara başvurarak, El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam) ve bu terör yapısının türevlerinin bünyesinde bulunmayan silahlı grupların İdlip’ten çıkmasını önlemeye ve kendileriyle işbirliği yapmaya zorluyor” ifadelerini kullandı.

“İdlip’teki sivillere yönelik riskler azaltılmalı”

Bu arada Lavrov, İdlip’teki sivillere yönelik riskin azaltılması gerektiğini ve bölgede insani koridor kurulması için görüşmeler yapıldığını belirtti.

Rusya’nın İdlip gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili tüm yorumlarında ve neredeyse tüm adımlarında sivillere yönelik riskin azaltılması gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Lavrov, Suriye hükümetinin İdlip’te yerel uzlaşıyı sağlamak için çaba gösterdiğini ve bölgede insani koridor açılması görüşmeler yapıldığını ifade etti.

Rusya’nın barışçıl yaşama dönülmesi için militanların imha edilmesi konusunda Suriye hükümetini destekleme planlarını gizlemediğinin altını çizen Lavrov, zira hükümetin topraklarını militanlardan temizlediğini, sivillerin en kısa sürede evlerine dönebilmeleri ve insanca yaşayabilmeleri için gereken koşulları oluşturduğunu vurguladı.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İdlip / Rusya / Şam /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.