insaat-is

İnşaat İş: İşçilerin öfkesini gözaltılarla söndüremezler

Sol Defter- Haber - 16 Eylül 2018 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK), bağlı Devrimci Yapı İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev-Yapı İş), 3. Havalimanı’nda çalışan işçilerin taleplerinin karşılanması ve gözaltındakilerin serbest bırakılması için Kadıköy’de bulunan Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık İş) Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Grup adına açıklama yapan İnşaat İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Acu, İstanbul 3. Havalimanı’nda işçileri taşıyan servisin kaza yapmasının işçileri, eyleme geçmesini tetiklediğini söyledi. Acu, “Bunca zamandır iş cinayetlerine kurban giden, iş kazalarında yaralanan işçilerin cuma günü yükselen sesi sayesinde Jandarma, İstanbul Valisi ve Kaymakamı, işçileri ikna etmek için şantiyeye gelmek zorunda kaldı. Bu yetkililerin her biri işçilerin haklı taleplerinin sesini kısmak, onları oyalamak adına taleplerinin takipçisi olacağını söylediler” ifadelerini kullandı.

‘Patronlaın kar etmekten başka amacı yok’

İşçilerin, yetkililerin sözlerine inanmadığını belirten Acu, şöyle devam etti: “Bundan dolayı işçiler ‘Kesin çözüm istiyoruz, kesin çözüm olmadan eylemi bırakmıyoruz’ dedi. Bu yanıtı alan yetkililer, topu İGA yetkililerine attı. Onlar da aynı oyalama taktiğiyle ‘Talepleri hemen gerçekleştiremeyiz, işbaşı yapın bakarız’ yanıtını verdi. Kesin çözüm isteyen 3. Havalimanı işçileri eylemlerini kararlılıkla sürdürünce yetkililer, jandarmayı devreye soktu. Jandarmanın ilk işi, Dev Yapı İş, İnşaat İş, İYİ Sen yetkililerine GBT yaparak şantiye dışına çıkarmak, işçilerle bağını kopartmaya çalışmak oldu. İşçilerin koğuşun içine sakladığı 2 İnşaat İş yetkilisi dışında şantiye içinde sendikacı kimse kalmadı. Gece yarısı ise kaymakam, jandarma ve İGA yöneticileri işçilerle görüşerek ikna etmeye çalıştı; fakat işçiler, direnişlerinden vazgeçmedi.”

Gece yarısı jandarmanın kapıları kırarak işçilerin kaldığı koğuşları bastığını hatırlatan Acu, “534 işçiyi ve 4 İnşaat İş Sendikası temsilcisini gözaltına aldı. İşçiler patronların daha fazla kâr etmekten başka bir amacı olmadığını gördüğü gibi devletin hiçbir yetkilisinin de işçilerin çalışma koşullarının kötülüğünü görmediğini, patronların tetikçiliğini yaptığını görmüş oldu” diye konuştu.

‘İşçiler taleplerinde haklı’

Şantiyede çalışan işçilerin taleplerinin haklı olduğuna vurgu yapan Acu, “İşçiler ‘Buradan günde 2 ölümüz çıkıyor’ diyerek seslerini duyurmaya çalışıyor. Tek istedikleri can güvenlikleri olan bir şantiyede çalışmak, tahtakurusu olmayan yataklarda yatmak, doğru düzgün yemek yiyebilmek ve yetkililer tarafından insanca muamele görmek. Nitekim işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptığı eylem sürerken sepet vincinin devrilerek iki arkadaşımızın yaralanması, taleplerimizin gerçekliğinin en büyük göstergesidir” şeklinde konuştu.

İşçilerin direnişinin şiddetle bastırılmaya çalışılmasına tepki gösteren Acu, “Şantiyedeki işçilerin aktardığı bilgilere göre; İGA’nın şantiyeye bir sorgu merkezi kurduğunu ve orada işçilere kaba dayak atıp eylem hakkında bilgi ve isim almaya çalıştığını öğrendik. İnşaat işçilerinin on yıllardır içinde yaşadığı berbat koşullardan doğan bu birikmiş öfkesini bu şekilde söndüremezler” diyerek gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılıp işbaşı yapana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Mezopotamya Ajansı

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: gözaltı / inşaat işçileri / Üçüncü Havalimanı İnşaatı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.