renta_doruk

Candy Hoover Doruk fabrikasında işçi kıyımına karşı iş bırakma eylemi ikinci gününde

Sol Defter- Haber - 2 Ekim 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Eskişehir’de kurulu olup beyaz eşya üretimi yapan Candy Hoover Doruk fabrikasında sözleşme dayatmasına karşı kadro hakları ve iş yükünün yoğunluğuna karşı çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eyleme geçen DİSK/Birleşik Metal-İş sözleşmeli işçilerden 16’sı işten atıldı.

İşten atılmaların duyulması üzerine fabrikadaki bine yakın işçi direnişe geçti. Dün (1 Ekim) iş durduran işçiler, eylemlerine bugün de devam etti.

Evrensel’in haberine göre; üretim müdürünün her saat başı videosunu çektirdiği ve “Yaptığınız kanunsuz” diyerek kendilerini tehdit ettiğini belirten işçiler, “Asıl işveren kanunsuzluk yapıyor, toplusözleşmeye uymuyor” diyerek tepki gösterdi.

Candy Hoover’a bağlı Renta ve Doruk fabrikalarında işçiler, sözleşmeli işçilerin kadroya alınması, yemek ve servislerde iyileştirme, baskılara son verilmesi talepleriyle yarım saatlik iş bırakma ve mesaiye kalmama eylemleri yapmıştı. Eylemler üzerine patronla Birleşik Metal-İş temsilciler arasında görüşmeler başlamıştı. İşçilerin taleplerinin 11 maddede toplandığını söyleyen sendika yetkilileri, işçilere yaptıkları açıklamada talepler kabul edilmezse eylemlerin dozunun artarak devam edeceğini söylemişlerdi.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / Candy Hoover Doruk / Grev /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.