avukat-omer-kavilinin-tutuklanma-gerekceleri-dosyada-hakli-cikmaya-davayi-sulandirmaya-calismak_169341437

Avukat Ömer Kavili dün tutuklandı, bugün serbest bırakıldı…

Sol Defter- Haber - 6 Ekim 2018 - Güncel Politika / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dün Grup Yorum üyelerinin İstanbul Silivri’de yargılandığı davayı izleyen avukatlar Kavili ve Özdemir, “Kamu görevlilerine direnme”ve “Ses ve görüntü aletlerini kullanma yasağını ihlal” iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Birgün tutuklu kalan Ömer Kavilli, bu sabah serbest bırakıldı.

Cumhuriyet savcısı tarafından Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna yazılan yazıda, “Şahsın başka herhangi bir suçtan cezası yok ise DERHAL salıverilmesi rica olunur” ifadeleri yer aldı.

Ne olmuştu?

Kavili, gözaltına alınmasına ilişkin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda darp edilerek mahkeme salonundan çıkarıldığını ve ardından da gözaltına alındığını duyurmuştu:

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, cuma günü Silivri Sulh Ceza Hakimliği’nde görülen duruşmada, Kavili’nin ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kurum halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret’ gerekçeleriyle tutuklanmasını talep etti.

Duruşmada söz alan Kavili’nin avukatı Necmi Şimşek ise müvekkilinin avukatlık görevini yaptığı sırada savunma görevinin kısıtlandığını belirterek, hiçbir mukavemet göstermemesine karşın kolluk kuvvetleri tarafından ‘yaka paça’ dışarı çıkarıldığını söyledi. Müvekkilinin ‘keyfi bir şekilde savunma hakkının engellendiğini’ ifade eden Şimşek, Kavili’nin serbest bırakılması talebinde bulundu.

Silivri Sulh Ceza Hakimliği ise“Eyleminin amacının kutsal savunma hakkı olmadığı, ters psikoloji ile kendisini ve müvekkilini mağdur göstererek dosyada haklı çıkmaya çalıştığı, şüphelinin davayı sulandırmaya çalıştığı, amacının yargıyı itibarsızlaştırmak olduğu” gerekçesiyle Kavili’nin tutuklanmasına karar verdi.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Grup Yorum / tutuklu avukatlar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.