ARKASHOLDING1

Yıldız, Doğuş ve Unit’in ardından: Arkas Holding de kredi yapılandırmasına gidiyor

Sol Defter- Haber - 12 Ekim 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

1902 yılında kurulan firma, Türkiye’de lojistik, liman, akaryakıt, turizm, otomotiv, havayolu, sigorta, bilgi teknolojisi, denetim hizmetleri, iş makineleri ve operasyon alanlarında faaliyet gösteriyor.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın 5 Ekim’de çalışanlara gönderdiği e-mailde bankalarla görüşmelerin sonlandırıldığı ve kredilerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışmalara başlandığı belirtildi.

Başkanın mesajı

Arkas’ın mesajında şöyle dendi:  “Son dönemde ülkemizin içinden geçtiği ekonomik koşullar sizlerin de bildiği üzere en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm ekonomik aktörleri etkilemektedir.

Arkas olarak bu etkileri minimize edebilmek için grubun kısa vadeli kredilerinin yeni bir plan dahilinde yapılandırılmasına ilişkin yaptığımız görüşmeler dün itibariyle sonuçlandırılmış ve bankalarla birlikte çalışmalara başlanmıştır.

Sizlerin de katkılarıyla, güçlü varlık yapımız ve fon yaratma kapasitemiz ile bu zorlu ekonomik şartları hep birlikte aşacağımıza güvenim tamdır.”

Büyük sermaye grupları yapılandırıyor

Son birkaç ay içerisinde Türkiye’nin önde gelen sermaye gruplarından Yıldız Holding, Doğuş Holding ve Unit Holding bankalardan borç yapılandırması talebinde bulunuyordu.

Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), şirketlerin finansal sektöre olan borçlarının ‘çerçeve anlaşma’yla yeniden yapılandırılması için bir yönetmelik yayınlamış, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ‘çerçeve anlaşma’nın kapsamını belirlemek üzere çalışmalara başlamıştı.

Ortaya çıkan düzenlemede banka, faktoring gibi finans kurumlarına toplam borcu 100 milyon TL ve üzeri olan şirketlerin yeniden yapılandırma başvurusu yapabileceği belirtilmişti.

Anlaşmada aktif varlık, mevduat, şube ve çalışan sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük bankaları olan Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ve VakıfBank da katılmıştı.

Borç yapılandırmak isteyen şirketin, ‘çerçeve anlaşma’ya imza atan borçlu olduğu bankalardan herhangi birine başvurması yeterli.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Arkas Holding / Doğuş Holding / Ülker Grubu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.