cumartesi-anneleri-707-hafta

Cumartesi Anneleri polis ablukasında kayıplarının akıbetini sordu

Sol Defter- Haber - 13 Ekim 2018 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak için polis engeline ve yürüyüş yasağına rağmen 707. kez bir araya geldi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde buluşan kayıp yakınlarına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TİP Milletvekili Erkan Baş, HDP Milletvekili Hüda Kaya, geçtiğimiz hafta gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra serbest bırakılan avukat Ömer Kavili, TTB ve TMMOB yöneticileri de destek verdi.

Polis, İHD İstanbul Şubesi binası önünde ablukayı daraltarak yürüyüşe izin vermedi.

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun’un okuduğu açıklamada Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1995 yılında gözaltında kaybedilen 73 yaşındaki Abdülkerim Yurtseven, 18 yaşındaki Mikdat Özeken ve 13 yaşındaki Münür Sarıtaş’ın akıbetini soruldu.

Yıldız: Bu nasıl bir insanlık?

Gözaltında kayıp yakını Hanife Yıldız, polislere seslenerek, şunları kaydetti:

Baskıyla bu iş çözülmez. Bu nasıl bir insanlık? Burası İnsan Hakları Derneği. Haktan hukuktan bahsediyorsanız ama burası insan hakları derneği. Burayı basıyorsunuz.  Güçlü olan haklı olandır. Benden haklısı var mı bu ülkede?

Tosun, “Türkiye bugün hukukun üstünlüğü ile bağlı olmayan iktidar ve yargı gücünün yarattığı bir hukuksuzluk felaketini yaşamaktadır. Bizim adalet talebimizin 8 haftadır polis baskısı ve şiddeti ile engellenmesi bu felaket ortamının sonucudur” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından 1993 yılında gözaltında katledilen Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, katillerin yargılanmamasına ve barışçıl eylemlerinin saldırıya uğramasına tepki gösterdi.

Eylem sırasında çekim yapmakta zorluk yaşayan gazetecilerin bir kısmı açıklamanın yapılacağı alanda sıkışırken bir kısmı da İHD binasının pencerelerinden çekim yapmak zorunda kaldı.

Sendika.Org’a konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi:

sendika.org@sendika_org

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: “Er ya da geç Galatasaray Meydanı’nda eylemlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Gözaltındaki kayıplarımızı bulana dek ailelerimizin yanında olacağız.”

Canlı Yayın kaydı:

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Cumartesi Anneleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.