ustabaş

‘Suç delili sayılan kitaplar hapishaneye kabul edildi’

Sol Defter- Haber - 30 Ekim 2018 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Rıfat Doğan / ARTI GERÇEK-

Üniversite öğrencisi Ustabaş, 1 Kasım Perşembe günü Çağlayan’da bulunan İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4’üncü kez hakim karşısına çıkacak. Duruşma öncesinde Taksim Önder Babat Kültür Merkezi’nde bir araya gelen İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Ustabaş’ın davasına çağrı amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Edebiyat, İktisat, Siyasal Bilgiler ve diğer fakültelerden öğrencilerin katıldığı basın toplantısında konuşan Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi İzel Sezer, Ustabaş’ın, Berkin’in cenazesine katıldığı için yargılanamayacağını belirterek, “Asıl yargılanması gerekenler tarikat yurtlarında çocuklarımızı yakanlardır, tacizci ve tecavüzcülerdir” dedi.

“BİZİM DE AHDIMIZ VAR, BERKAY’I CEZAEVİNDEN ALACAĞIZ”

Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Ulaş Bedri Çelik de “Berkay’ı tutuklayarak gençliği korkutmak istiyorlar ancak korkutamayacaklar. Onların ahdı varsa bizim de ahdımız var, Berkay’ı ve diğer tutuklu öğrencileri cezaevinden alacağız” dedi.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm öğrencisi Birsen Özgen Gökçe ise iktidarın gençlikten korktuğu için Ustabaş’ı tutukladığını ifade ederek gençlerin mücadelesine devam edeceğini kaydetti. Konuşmalardan sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Mehmet Şimşek hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu. Okunan açıklamada soruşturma savcısının “Bizim polisle mutabakatımız var, ahtımız var seni tutuklayacağız” sözleri hatırlatıldı.

“USTABAŞ’IN ARKADAŞLARI: BİZ DE BERKİN’İN CENAZESİNE KATILDIK”

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde 1 Kasım Perşembe günü görülecek duruşmaya çağrı yapılan açıklamada Ustabaş’ın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen ‘Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak’ ifadesine vurgu yapılarak 3 milyon insan ile beraber katılmak eğer ‘suç’ ise buradan duyuruyoruz: “Berkin’in cenazesine biz de katıldık ve milyonlar ile beraber o gün hep bir ağızdan “Berkin’in hesabını soracağız!” diye haykırdık” denildi. 

SUÇ DELİLİ SAYILAN KİTAPLARI CEZAEVİ YÖNETİMİNCE KABUL EDİLDİ

Ustabaş’ın mahkemeye getirilmediği ve SEGBİS ile savunmasının zorla alınmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada bir duruşma sırasında hakimin kendisine “Günlük hayatınızda hangi kitapları okuyorsunuz?”, “Sadece sol kitaplar mı okuyorsunuz?”, “İslami ve sağcı kitaplar da okuyor musunuz?” gibi soruların sorulduğuna dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca Ustabaş’ın tutuklanmasında suç delili sayılan kitapların daha sonra Kırıkkale F Tipi yönetimi tarafından hapishaneye kabul edildiği kaydedildi.

“USTABAŞ’IN GÖRDÜĞÜ İŞKENCELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Sıra arkadaşları olarak onun ‘Berkin’ diyen sesinin dört duvarın daha ‘özgür’ yanındaki yankıları olacak ve özgürlüğüne kavuşana dek onun ‘adalet’ mücadelesini başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere her alanda yükselteceğiz” ifadelerine yer verilen açıklamada şöyle denildi: “Vizelerine, finallerine girmesi gerektiği zamanlarda ona reva görülen bu tutsaklığın ve gördüğü işkencelerin takipçisi olacağız. Buradan da çağrımızı yineliyoruz, Berkay ve tutuklu olan on binlerce öğrenci için 1 Kasım günü 12.30’da Çağlayan Adliyesi’nde olacağız: Özgürlüğümüz ve eğitim hakkımız için direnmekten vazgeçmeyeceğiz.”

NE OLMUŞTU? 

Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş’ın ailesiyle beraber yaşadığı evi 20 Aralık 2017’de özel harekat polisleri tarafından basıldı. O sırada evde olmayan Ustabaş, 5 Ocak 2018’de ifade vermek için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde tutuklandı.

23 Ocak’ta beraberindeki 11 kişi ile Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’nden Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’ne gönderildi. Avukatları tarafından yapılan açıklamada Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’ne gönderildiği sırada işkence ve çıplak arama dayatmasına maruz bırakıldığı, kitaplarına ve kıyafetlerine el konulduğunu kaydedildi. Kırıkkale’deki tutukluluk sürecinde de ‘görevi başındaki memura direnmek’ gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı.

Ustabaş’a bir ay süreyle görüş ve iletişim yasağı verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Ustabaş’ın “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma”, “Toplantı ve ya yürüyüşlere silah ile katılma”, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamalarıyla hapis cezası isteniyor.

İddianamede Berkin Elvan’ın tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetmesinin ardından Berkay Ustabaş’ın 12 Mart 2014’te düzenlenen cenaze töreninin öncesi ve sonrasında eylem yapan grubun içerisinde olduğu belirtildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü arşiv kayıtlarına da yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Berkin Elvan / Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.