arjantin-g20-protesto-30-11-2018

Arjantin halkından G20 liderlerine sıcak karşılama:  “Defol G20, defol IMF”

Sol Defter- Haber - 30 Kasım 2018 - Dünya Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

IMF baskısı altındaki Arjantin’in ev sahipliğinde düzenlenen G20’ye yönelik protestolar hafta başından bu yana devam ediyor.

Başkent Buenos Aires’te “Defol G20, defol IMF” sloganıyla hafta başından bu yana sokaklarda olan protestocular, Macri ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında yapılan anlaşmaya da tepki gösteriyor.

Macri’nin Hamburg korkusu

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri hükümeti, G20 liderlerinin gelmeye başladığı perşembe gecesinden pazar sabahına dek zirvenin düzenlendiği kesimi giriş-çıkışlara ve trafiğe kapatan devasa bir güvenlik operasyonu yürüteceğini duyurdu.

Macri’nin talebi üzerine Arjantin Emniyeti Buenos Aires’te 22 bin polis memurunu görevlendirdi. Arjantin güvenlik güçlerinin, G20 zirvesinin geçen yılki evsahibi olan Almanya’nın Hamburg kentinin savaş alanına dönmesinin Buenos Aires’te tekerrür etmesini önlemeye çalışacağı açıklandı.

Halka kenti terk etme ‘tavsiyesi’

Zirvenin düzenleneceği cuma ve cumartesi günü Buenos Aires’te marketler, hükümet kurumları ve bankalar kapalı olacak.

Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich, başkentin sakinleri haftasonunu fırsat bilip kenti terk etmelerini ‘tavsiye etti’ ve şunları söyledi:

Perşembe günü iş çıkışı kenti terk edin, çünkü sizi çok sınayacak bir ortam olacak. Şiddetin başgöstermesi halinde derhal çok güçlü kararlar alacağız ve çok güçlü güvenlik önlemleri yürürlüğe koyacağız.

Ancak eylemciler Arjantin’de yeniden ekonomik krizin patlak verdiği ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) bağımlılığa geri dönüldüğü dönemde, protestoları devam ettirmekte kararlı olduklarını söylediler.

“G20 açlıktan ölüm ve gayrimeşruluktur”

27 Kasım Salı günü sendikalar ve sol örgütler, Buenos Aires’in Don Leon Kolbowski Stadyumu’nda 50 bin kişilik bir eylem gerçekleştirdi.

Eylem esnasında kürsüye çıkan Arturo Kerrey, “G20 açlıktan ölüm ve gayrimeşruluktur. Bu açlıktan öldüren ve gayrimeşru hükümet de bu zirveye evsahipliği yaparak buraya ticari rekabet adına dünyayı parçalamak için gelmiş ülkeler holdinginin küçük bir parçası” dedi.

Seamos Libres hareketinin lideri Marina Cardelli de konuşmasında şu vurguyu yaptı:

Biz buraya IMF’ye, yani uluslararası yağmalama fonuna, ‘ne kadar polis, özel kuvvet, jandarma konuşlandırdığınız fark etmez’ demeye geldik. Şiddete başvuranlar kimlerdir, biz gayet iyi biliyoruz. Arjantin’de yoksulluk, yağma ve açlığın sorumlusu kimdir, hesabı kimden sorulacaktır, biz gayet iyi biliyoruz.

Eylemlerin zirvenin toplanacağı cuma günü de sürmesi bekleniyor.

Para birimi pesonun yılın başından beri dolara karşı değerinin yarısını kaybettiği Arjantin, Eylül ayında 57 milyar dolar ile IMF tarihindeki en büyük krediyi almıştı.

Sputnik

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Arjantin / G 20 / İMF /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.