demirtaş-3

Demirtaş’ın tahliye talebine ret: Bu rezaletin tarifi yok!

Sol Defter- Haber - 30 Kasım 2018 - Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 yıldır cezaevinde bulunan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi gerektiği yönündeki karara Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nden ret yanıtı geldi.

Mahkeme’den ‘Kesin değil’ savunması

Demirtaş’ın avukatlarının AİHM kararı sonrası tahliye talebiyle başvurduğu mahkeme, önce Adalet Bakanlığı’ndan kararın tercümesini beklediklerini bildirdi. Bakanlığın dün tercümesini ulaştırdığı mahkeme bugün ise ”AİHM kararı kesin değil” gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

Mahkemenin ret kararı almasını gerekçesi şu şekilde: ”Anayasamızın 90 maddesinde ‘Usulüne göre yürürlüğe konuşmuş milletler arası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasa’ya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurulamaz. Usulüne göre yürürlüğe konuşmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır’ hükmünün yer aldığı, yine Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. Maddesinde ise, ‘1.Yüksek Sözleşmesi Taraflar, taraf oldukları davalarda mahkemenin verdiği kesinleşmiş kararlara uymayı taahhüt ederler.

2. Mahkemenin kesinleşen kararı, infazını denetleyecek olan Bakanlar Komitesi’ne gönderilir’ hükmünün yer aldığı, bu hüküm karşısında kesinleşmiş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının tarafları bağladığının belirtildiği, kararın İnsan Hakları Mahkemesi’nin büyük daire kararı olmayıp, 2. Daire (Bölüm) kararı olduğu, kararın tercümesinin ilk sayfasında ‘İş bu kararın sözleşmenin 44/2 maddesinde belirtilen koşullar çerçevesinde kesinleşecektir’ denilmek suretiyle daire kararının nihai bir karar niteliğinde bulunmadığı belirtildiği, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 44/2 maddesinde de bu hususun düzenlenmiş olduğu gözetilerek yukarıda belirtilen gerekçelerle sanık Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.’’

Kesinliğini mahkeme de bilmiyor

Mahkemenin AİHM’in aldığı kararının nihai olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmaması ise dikkat çekti.
Dikkat çeken o bölüm şöyle: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 20.11.2018 tarih ve 14305/17 sayılı daire kararının AİHS’in 46. Maddesi kapsamında nihai karar olup olmadığının ve sözleşmenin 44/2 maddesi gereğinde kesinleşip kesinleşmediğinin Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkanlığı’ndan sorulmasına…”

Avukat Demir: Rezaletin tarifi yok

Mahkemenin verdiği kararı sosyal medya hesabından duyuran Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, ‘Bu rezaletin tarifi yok” dedi.

Demir’in paylaşımı şu şekilde:

Ramazan Demir@ramazandmr  

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi AİHM kararına rağmen Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme gerekçe olarak da AİHM kararı henüz kesinleşmedi demiş, sonra da Adalet Bakanlığı’na yazı yazmışlar öyle değil mi diye.Bu rezaletin tarifi yok.

AİHM ne demişti

AİHM, Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin verdiği kararda “özgürlük ve güvenlik hakkı”, “makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı” ile “serbest seçim hakkı”nın ihlal edildiğini belirterek, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine hükmetmişti.

Avukat Molu: Suç işleniyor

Demirtaş’ın avukatlarından Benan Molu, AİHM kararına rağmen yerel mahkemenin ret kararı vermesine tepki gösterdi. Demirtaş’ın içeride tutulduğu her saniyenin suç olduğuna vurgu yapan Molu, şu ifadeleri kullandı: ”Şahin Alpay’da AYM kararına uymaya direnen yerel mahkemeler, bu kez de İHAM kararına uymaya direndi. İHAM’ın ‘derhal tahliye edin’ kararının yerine getirilmesi için kararın kesinleşmiş olmasına gerek yok.”

Benan Molu@BenanMolu

Şahin Alpay’da AYM kararına uymaya direnen yerel mahkemeler, bu kez de İHAM kararına uymaya direndi. İHAM’ın ‘derhal tahliye edin’ kararının yerine getirilmesi için kararın kesinleşmiş olmasına gerek yok. İHAM kararına rağmen cezaevinde tutulduğu her saniye, suç işleniyor.

 Ramazan Demir@ramazandmr

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi AİHM kararına rağmen Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme gerekçe olarak da AİHM kararı henüz kesinleşmedi demiş,sonra da Adalet Bakanlığı’na yazı yazmışlar öyle değil mi diye.Bu rezaletin tarifi yok.

HABER MERKEZİ
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AHİM / HDP / Selahattin Demirtaş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.