CPS-iscileri

Sendika düşmanlığı fabrika taşıtıyor: 200 işçi işten atılacak

Sol Defter- Haber - 3 Aralık 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Volkswagen’e koruyucu kılıf üretilen fabrika önünde eylem yapan işçiler ise “Volkswagen’in sendikasız, itaatkar ve ucuz işgücü olmayacağız” dedi. Fabrika önünde yapılan eylemde “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”,  “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganları atıldı.

İŞÇİLER 4 YILDA ÖRGÜTLENDİ

Eylemde konuşan DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi, CPS Automotive Tekstil’de 2014 yılında başladığı örgütlenme çalışmalarında 4 yıldır büyük emekler harcayarak 21 Mart 2018’de toplu iş sözleşmesi imzalandığını hatırlattı:

“2017 Aralık ayında TİS görüşmeleri başlamış ve CPS işvereni TİS masasında dahi sendika karşıtlığını açıkça beyan etmiş, işyerinde TİS imzalanması durumunda şirketin kapanacağını ve üretimi başka yerde sürdüreceklerini söylemeye devam etmiştir.”

ÜRETİM İZMİR’E KAYDIRILIYOR

TİS görüşmelerinin başlamasından sonra şirket ortaklarından Nalan Aydar’ın üretimi İzmir’deki başka bir işyerine kaydırmak için girişimlerde bulunduğunu söyleyen Servi, “Hatta olası bir grev durumuna karşı önlem aldığını müzakere toplantılarında açıkça ifade etmiştir. Tüm bu engellemelere rağmen TİS, grevin hemen ertesinde imzalanmıştır. Ancak ortaklardan Nalan Aydar siparişleri İzmir’de sendikamızın daha önce örgütlenme çalışmalarının olduğu ve üyelerimizin işten atıldığı SF Leather (şimdiki adıyla SF Trade) işyerine kaydırmaya başlamıştır” dedi.

200 İŞÇİYE İŞTEN ATILACAĞI BİLDİRİLDİ

TİS imzalanmasının ardından siparişleri parça parça kaydırmaya devam ettiren işverenin CPS’deki işçi sayısını 300’den 200’e düşürdüğünü belirten Servi şu ifadeleri kullandı:
“Ancak işveren geçtiğimiz hafta 30.01.2019’dan sonra yeni siparişlerinde olmayacak olması nedeniyle tüm işçilerin işten çıkarılacağını bildirmiştir. TİS’ten 8 ay sonra toplu çıkış yapılacağının bildirilmesi kesinlikle kabul edilemezdir. İşvereni bir kez daha sendika ve TİS hakkına saygı duymaya çağırıyoruz. İşçilerin tek suçu sendikaya üye olmak ve toplu sözleşme hakkını kullanmaktır.” (İstanbul/EVRENSEL)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Deriteks / sendikalaşma / Tuzla /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.