izban-grev2

‘Grev, karnımızı doyuracak ücret almak için’

Sol Defter- Haber - 10 Aralık 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

AYCAN KARADAĞ / BİRGÜN / İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) yüzde 50’şer ortaklığı olan İZBAN’da Demiryol-İş Sendikası ile devam eden toplu iş görüşmesi uzlaşma çıkmaması nedeniyle, çalışanlar bugün saat 05.00’te Alsancak Garı’na grev pankartı astı.

Ardından Alsancak Garı’nda basın açıklaması yapan sendika, “İZBAN çalışanları karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar” dedi.

“ENFLASYONDAN KORUYACAK KADAR DAHİ BİR ÜCRET ZAMMI TEKLİF ETMEMİŞTİR”

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Bildiğiniz üzere örgütlü olduğumuz İZBAN işyeri 11 Temmuz 2018 tarihinden bu yana devam eden ancak herhangi bir ilerleme kaydedemediğimiz toplu sözleşme görüşmelerinde Demiryol- İş Sendikası olarak yasal sürelerin tamamını barışçıl yollardan anlaşmak üzere kullanılmış ve tüketilmiş bulunmaktayız. En baştan beri tüm iyi niyetimizle sürdürdüğümüz görüşmelerde işverenimiz maalesef çalışanlarını mutlu edecek, en azından enflasyondan koruyacak kadar dahi bir ücret zammı teklif etmemiştir.”

İZBAN İŞÇİSİ 1 OCAK 2018’DEN BU YANA ÜCRET ZAMMI ALMADI

“İZBAN işçisi 1 Ocak 2018’den bu yana ücret zammı almadı. Son bir yıllık enflasyon yüzde 21,62 Ocak ayından bugüne geçen 11 aylık dönemin enflasyonu ise yüzde 20,80 olmuştur. İşverenimizin teklif ettiği kümülatif zam önerisi yaklaşık yüzde 21 ve 2018 Aralık sonuna kadar geçerli olacak. Yani 20,18 enflasyonun üzerine daha 7 aylık enflasyon gelecek. Teklif edilen zammın ücretlerimizi sadece enflasyona karşı koruması için bugünden sonraki 7 aylık enflasyonun biden 2 olması gerekiyor. Demiryol İş Sendikası olarak aranızda 7 aylık enflasyonun binde 2 olacağına inanacak herhangi birinin olduğunu düşünmüyoruz.”

“GREV KARARINI BUGÜNDEN İTİBAREN UYGULAMAYA BAŞLAMIŞ BULUNUYORUZ”

“Geçinebilecek bir ücret almak için yasal hakkımız olan grev süresince arkadaşlarımızın ücret almayacaklarının, grevin bir anlamda işsizlik olduğunun ve hiç istemediğimiz halde açlık sınırının altında ücret teklif eden işverenimiz tarafından bilinmesini isteriz. Biz, Demiryol- İş Sendikası olarak grev seven bir sendika değiliz. 70 yıla yakın geçmişimizde yaşadığımız onca zorluğa, onca krizlere rağmen 3 kez grev yapmak zorunda kaldık. İZBAN çalışanları karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. Hiç kimse işsizliği, ücret almadan yaşamayı başka türlü göze almaz. Bu bağlamda Demiryol İş Sendikası olarak, yasal ve sosyal sorumluluklarımız gereğince almış olduğumuz grev kararını bugünden itibaren uygulamaya başlamış bulunuyoruz.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Demiryol-İş / Grev / İZBAN /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.