abd-cin

IMF, küresel ekonomide ‘fırtına öncesi sessizlik’ uyarısında bulundu

Sol Defter- Haber - 11 Aralık 2018 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
David Lipton
GETTY IMAGES
IMF Birinci Başkan Yardımcısı David Lipton, “Liderlere söyledik, ‘Havalar güneşliyken çatılarınızı onarın’ dedik. Ancak ben de bugüne kadar alınan önlemlerin yetersiz kalabileceğinden endişe ediyorum” diyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD merkezli finans haber ajansı Bloomberg tarafından düzenlenen bankacılık konferansında konuşan Lipton, “Liderlere söyledik, ‘Havalar güneşliyken çatılarınızı onarın’ dedik. Ancak ben de pek çoğunuz gibi kara bulutların toplandığını görüyorum ve şu ana kadar alınan tedbirlerin yetersiz kalabileceğinden endişe ediyorum” dedi.

Lipton küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorlukların politika yapıcıları daha önce hiç karşılaşılmamış türden sıkıntılarla burun buruna getirebileceğini vurguladı ve “Merkez bankaları muhtemelen daha da radikal önlemler almak zorunda kalacaklar” dedi.

Ancak Lipton, merkez bankalarının uyguladığı para politikalarının küresel ekonomiyi girdiği zorlu süreçten çıkarma konusunda yetersiz olabileceğini de ifade etti.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı sizin için ne anlama geliyor?

‘En büyük risk ABD – Çin ticaret savaşı’

Lipton, 2008 küresel krizine karşılık olarak hükümetlerin mali genişlemeye gittiğini ve kamu harcamalarını artırarak büyüme oranlarını ve istihdamı desteklediğini hatırlattı ve “Ancak 10 yıl öncesindeki gibi bir manevra alanı artık yok” dedi.

Lipton küresel ekonomi için en büyük riskin ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen ürünlerin gümrük vergilerini yükseltmiş, Çin de aynı şekilde karşılık vererek ABD’den alınan ürünlere ek gümrük vergisi uygulamaya başlamıştı.

IMF tahminlerine göre, bahsi geçen tüm gümrük vergileri uygulamaya konulursa 2020’de küresel GSYH’ye maliyeti 0.75 puan düzeyinde olacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İMF / Küresel kriz /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.