izban

İZBAN grevi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile ertelendi

Sol Defter- Haber - 8 Ocak 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak kuruluşu olan İzmir Banliyö Ağı’ndaki (İZBAN) grev, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla 60 gün süreyle ertelendi.

Karara göre, İZBAN grevinin “şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğünden” ertelenmesine karar verildi.

Evrensel’in haberine göre İZBAN grevi, AKP hükümeti döneminde yasaklanan 16’ncı grev oldu.

Daha önce metal, petrol, maden, lastik, cam ve ilaç işkollarında çalışan yüz binlerce işçi için grev yasağı kararı veren hükümet, taşımacılık iş kolunda ilk kez grev yasaklamış oldu.

Bir aydır grev devam ediyordu

İzmir’in toplu taşımada en önemli ulaşım ağı olan İZBAN ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk İş) bağlı Demiryol-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine 10 Aralık’ta grev başlamıştı.

Aliağa ile Selçuk arasındaki 40 istasyon ve 136 kilometrelik hat üzerinde hizmet veren İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi, bir aydır grevdeydi.

İZBAN ilk olarak yüzde 22’lik zam teklifinde bulunmuş ancak talep sendika tarafından kabul edilmemişti.

Son olarak İZBAN bürokratları, grevin ‘hemen sonlandırılması’ şartıyla ortalama yüzde 26 zam önerisinde bulunmuş ancak işçiler teklifi yeterli bulmayarak ‘greve devam’ demişti.

Sendika bütün yan haklarla ile birlikte yüzde 34’lük zam talebinde bulunuyordu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: grev yasağı / İZBAN Grevi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.