tank-fabrikasi

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sol Defter- Haber - 19 Ocak 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tank Palet Fabrikası’ olarak bilinen Arifiye’deki 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün özelleştirilmesine karşı miting düzenlendi. Türk-İş’e bağlı Harb-İş Sendikası üyesi fabrika çalışanları ve aileleriyle Kocaeli, Ankara, İzmir, Kayseri ve birçok ilden gelen yaklaşık 15 bin kişi, öğle saatlerinde Adapazarı Bosna Caddesi’nde bir araya geldi. Mitinge katılanlar pankartlarla buradan yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Gar Meydanı’na yürüdü. ‘Tank Palet özelleştirilemez’, ‘Sakarya uyuma fabrikana sahip çık’ yazılı pankartlarla sloganlar atarak meydana giriş yapan işçiler düdük de çaldı.


Fotoğraf: DHA

Türk-İş Genel Başkanı Atalay mitingde yaptığı konuşmada, “Diyorlar ki ‘Bu özelleştirme değil’ Bunun adı nedir özelleştirme değilse? Bunu anlayan biri varsa bana anlatsın. Bu olanı anlatsın. Milli Savunma Bakanına durumu üç kez anlattım. Bizden ne istiyorsanız, Türk-İş 1 milyon üyesiyle Harb-İş’in emrinde, parasıyla vücuduyla. Gördüğüm bir tek şey var; Milli Savunma Bakanlığı’nın emrinde, Türkiye Cumhuriyeti emrinde kalsın fabrika. Tek talebimiz o” dedi.

Benzer özelleştirmelerde birçok kamu kurumunda işçilerin ortada kaldığını ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

“Bundan 10 yıl önce bir süreç başladı. Telekom’u aldı, her sene parasını aldı, çekti gitti, Telekom ortada kaldı. Milli Savunma Bakanlığı’nın 27 tane fabrikası var, adı üstünde Milli Savunma Bakanlığı. Biz Altay tankının en güzelini bu fabrikada yaparız, özel sektör gelmesi gerekiyor mu? Yeni teknolojiye karşı değiliz. Biliyorsunuz Almanlar tankı verdi; paleti vermedi, Amerika uçağı verdi; pervanesini vermedi.”

Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal ise mitingdeki konuşmasında “Anlaşılıyor ki birilerine burada pasta armağan edilmek isteniyor. O yüzden biz asla bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Konuştuğumuz iş yeri dünyada ilk 5’te tank üzerine entegre tesisi olan tek iş yerlerinden bir tanesidir” dedi. (Sakarya/DHA)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Özelleştirme / Sakarya / Tank Palet Fabrikası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.