venezuela2

Avrupa’dan Venezuela Devlet Başkanı Maduro’ya 8 gün süre

Sol Defter- Haber - 26 Ocak 2019 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Önde gelen Avrupa ülkeleri Maduro’ya mesajlarını koordineli bir şekilde internet üzerinden paylaştı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Twitter’dan paylaştığı mesajda “İspanya’nın Latin Amerika’da sorumluluğu var… Hükümetleri değiştirmek ya da düşürmek istemiyoruz. Venezuela’da demokrasi ve özgür seçim istiyoruz” yazdı.

Fransa, Almanya ve İngiltere’den de ülkede adil seçimler düzenlenmesi çağrısı yapan benzer mesajlar geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Venezuela halkının özgür şekilde geleceğini seçme hakkı var. 8 gün içinde yeni seçim ilan edilmezse Guiado’yu fiili başkan olarak kabul edeceğiz” tweeti attı.

Almanya hükümet sözcüsü Martina Fietz de Twitter’dan yaptığı açıklamada “8 gün içinde seçim ilan edilmezse, siyasi süreci başlatacak ve Avrupalı müttefikleriyle ortak çalışacak Guaido’yı geçici başkan olarak tanımaya hazırız” yazdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da “Eğer 8 gün içinde yeni ve adil seçimler yapılmazsa, İngiltere, ülkeyi demokrasiye götürecek siyasi süreçte Guaido’yu başkan olarak tanıyacak” dedi.

Ulusal Meclis Başkanı Guaido Çarşamba günü düzenlenen bir mitingde kendisini ülkenin başkanı ilan etmiş, başta ABD olmak üzere Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemela, Kolombiya ve Paraguay da Guaido hükümetini tanıyacaklarını açıklamıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Guido’yu darbe yapmakla suçladı ve ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı.

Geçen yıl Mayıs ayında yapılan seçimi muhalefet partileri “adil ve serbest olmadığı” gerekçesiyle boykot etmiş, seçimi kazanan Devlet Başkanı Maduro, 10 Ocak’ta yemin ederek ikinci görev dönemine başlamıştı.

BMGK’da Venezuela oturumu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Venezuela’daki krizi görüşmek üzere bugün toplanıyor.

ABD’nin bugünkü oturumda konseyden Venezuela’da Ulusal Meclis’in ülkenin “demokratik yollardan seçilmiş tek temsilcisi” olduğunu belirten bir bildiri yayımlamasını istemesi bekleniyor.

Ancak BMGK üyesi Rusya, Guiado’ya destek veren ülkeleri kınamış ve bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylemişti.

Rusya, Çin, Meksika ve Türkiye gibi diğer birçok ülke Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro’ya destek veriyor.

Venezuela’da muhalefet aslında uzun süredir sokaklarda ve düzenli olarak protestolar gösterileri düzenliyordu. Protestoların ana gerekçesini ekonomik kriz oluşturuyor. Muhalefet partileri ülkede geçen yıl enflasyonun yüzde 1 milyon 300 bin arttığını iddia ediyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AB / Venezuela /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.