kuzey-ırak-tsk-üssü

Kuzey Irak’ta TSK üssüne baskın: Zırhlı araçlar yakıldı…

Sol Defter- Haber - 26 Ocak 2019 - Dünya / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Duhok’un Şeladizê bölgesinde halk, üç gün önce gerçekleşen TSK bombardımanı sonucu en az 4 sivilin hayatını kaybetmesini protesto etti.

Saldırılara tepki gösteren ve TSK’nin IKBY topraklarından çıkmasını isteyen Şeladizê halkı, bugün (26 Ocak) bölgede bulunan Sirê Askeri Üssü’ne doğru yürüyüşe geçti.

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre, Asayiş güçlerinin engellemelerine rağmen telleri aşan halk, askeri üssü ele geçirdi.

TSK üssündeki seyyar çadırları da ateşe veren halk, bazı tank ve zırhlı araçları da yaktı. Askerlerin ise üssün büyük bölümünü bırakarak binalara çekildiği belirtildi.

ANF ayrıca, halk tarafından iki askerin esir alınarak darp edildiğini ve ardından Peşmerge güçlerine teslim edildiğini ileri sürdü.

TSK jetlerinden alçak uçuş

Şeladizê halkının üssü ele geçirmesinin ardından TSK savaş uçaklarının bölgede alçak uçuş yaptığı bildirildi.

Süleymaniye merkezli televizyon kanalı NRT, TSK jetinin alçak uçuş yaptığı ana ilişkin görüntüler yayımladı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama

IKBY’deki TSK üssüne yönelik baskını “PKK provokasyonu” şeklinde değerlendiren Milli Savunma Bakanlığı “Saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. Olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır” ifadelerini kullandı.

Millî Savunma Bakanlığı

@tcsavunma

Irak kuzeyinde yer alan bir üs bölgemize PKK terör örgütünün provakasyonu neticesinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. Olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır.

1.092 kişi bunun hakkında konuşuyor

Ne olmuştu?

TSK’ye bağlı savaş uçakları, 23 Ocak’ta Deralok’a bağlı Reşava mıntıkasında, Zap Suyu üzerinde balık avlayan sivilleri vurdu. Hava saldırısı sonucu Azad Şahîn, Azad Mecîd Seyfo, Rêdar Mihemed Tahîr ve Wahîd Ebdûlqadir hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklar, hayatını kaybeden dört sivilden ikisinin cenazesinin bulunamadığını kaydetti.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kuzey Irak / TSK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.