ayse-duzkan

Suçu Özgür Gündem’e destek vermek! Gazeteci Ayşe Düzkan cezaevine girdi

Sol Defter- Haber - 29 Ocak 2019 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Fotoğraf: Twitter

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Özgür Gündem’e destek verdiği için yargılanan gazeteciler Ayşe Düzkan, Hüseyin Aykol, Memet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran hakkındaki dava 16 Ocak 2018’de karara bağlanmıştı.

Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlaması ve ‘birden fazla benzer suç işlediği’ gerekçesiyle Hüseyin Aykol üç yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırılırken, Ayşe Düzkan, Ragıp Duran, Hüseyin Bektaş ve Mehmet Ali Çelebi’ye ayrı ayrı bir yıl altışar ay hapis cezası verilmişti.

Embedded video

Cezasının infazının gerçekleştirilmesi için bugün öğle saatlerinde İstanbul adliyesine giden Düzkan “Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği, her şeyden önce gazeteciliği korumaya yönelik bir dayanışma ve bu topraklarda barış talebine sahip çıkmak anlamına geliyor. 18 ay aldım. İnfazı yakmazsak bir yıl yatacağım” dedi.

Düzkan, şöyle devam etti: En önemlisi siyasetle uğraşmayı tercih etmiş insanlar üzerindeki baskı bugün memlekette olan şeyin en kritik bölümüdür. Türkiye’de yönetim, hukuk ortadan kalkıyor… Türkiye’de basın özgürlüğü hiçbir zaman iyi durumda olmadı. Tutuklu gazeteci sayısında dünyada başa baş güreşiyoruz. Ne zaman bir ülkede saklanacak bir şey varsa o zaman basın özgürlüğü kısıtlanır. Özgürlük, azadi, hurriya.”

Düzkan, görevliler eşliğinde Bakırköy Kadın Cezaevi’ne götürüldü.

diken.com.tr

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ayşe Düzkan / Basın Özgürlüğü / Özgür Gündem /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.