izocam-grev

İzocam işçisinin başarısı

Sol Defter- Haber - 30 Ocak 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kristal-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamayı paylaşıyoruz:

Sendikamız tarafından İzocam’da dört yıldan uzun bir süre önce başlatılmış olan örgütlenme çalışması, bu çalışma ile iç içe geçen hukuk mücadelesi ve nihayet, 12 gündür süren grevimiz (başlangıç tarihi 18 Ocak 2019), kararlı ve sabırlı bir mücadelenin sonucunda, bugün (29 Ocak 2019 tarihinde) önemli kazanımlar içeren bir Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) imzalanması ile sonuçlandı.

Yazıda Kullanılacakİki yıl süreli TİS ile ücret ve sosyal haklarda önemli kazanımlar sağlandı. Buna göre:

 • 2019 yılında ücretlere ilk 6 aylık dönem için 200 TL, ikinci altı aylık dönem için 150 TL seyyanen zam yapılacak. (Sendikamız greve çıkmadan önce işveren tarafı 2019 yılı ücretlerine seyyanen 185 TL artış yapmayı önermişti.)
 • Sendika üyelerine 7000 TL tutarında toplu ödeme yapılacak ve bu tutar TİS’in imzalanmasının hemen sonrasında üyelerimizin hesaplarına yatırılacak. (Greve çıkmadan önce sendikamızın talep ettiği toplu ödeme tutarı 6000 TL’ydi.)
 • İkramiye uygulamasının bulunmadığı İzocam’da üyelerimiz 2018 yılında iki, 2019 yılı için dört ikramiye alacaklar. (2018 yılına ait ikramiye tutarları TİS’in imzalanmasından hemen sonrasında üyelerimizin hesaplarına yatırılacak.)
 • Kıdem yılı ortalaması sekiz yılın üzerinde olup, saat ücreti ortalama saatlik ücretin altında kalan işçilere 2019 yılına ait ücret zamları, bu işçilerin ücretleri ortalama ücret düzeyine yükseltildikten sonra uygulanacaktır.
 • 2019 yılının Şubat ayında 17 ve 2020 yılının Ocak ayında 25 taşeron işçisi kadroya alınacaktır.
 • Vardiya ve gece zamları 2019 yılında yüzde 20,3 oranında artırılacaktır.
 • Hafta tatili mesaisi toplam iki yevmiye olarak ödenecektir.
 • Bayram mesaileri toplam üç yevmiye olarak ödenecektir.
 • Fazla mesailer yüzde 60 zamlı olarak ödenecektir.
 • Diğer tüm sosyal haklarda (yemek, yol, evlenme, doğum, bayram ve yakacak yardımı) ortalama yüzde 60 artış yapılmıştır.
 • İşten çıkarılan üç arkadaşımıza kıdem ve ihbar tazminatlarına ek olarak 18 aylık brüt ücretleri tutarında tazminat ödemesi yapılması sağlanmıştır.

Bu uzun ve zorlu süreçte sendikasının etrafında kenetlenen, 12 gün önce kışın soğuğuna aldırmadan ve hiç fire vermeden greve çıkan üyelerimiz başta olmak üzere, IndustriALL’a, grevimize destek veren yurt içinde ve dışındaki kardeş sendikalara, emek ve meslek örgütleri ile demokratik kitle örgütlerine ve basın emekçilerine içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Yeni toplu iş sözleşmesi İzocam işçilerine hayırlı olsun!

 KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İzocam Grevi / Kristal?İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.